Bezprecedensowy atak Frondy na Bractwo Kapłańskie św. Piusa X

Na portalu fronda.pl jego red. naczelny p. Tomasz Terlikowski zamieścił swój tekst atakujący Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Oto fragment jego artykułu:

Słowem Bractwo domaga się, ni mniej ni więcej, tylko uznania, że to nie oni mają wrócić do jedności z Kościołem, ale Kościół ma wrócić do jedności z nimi. To zaś najlepszy dowód, że jego przywódcy nie mają już ducha prawdziwie katolickiego, i że opanował ich duch sekciarstwa i podziału. Socjologicznie, niezależnie od własnych, deklaracji są już oni osobnym wyznaniem. I tylko posoborowe standardy działania Stolicy Apostolskiej sprawiają, że inaczej niż starokatolików w XIX wieku czy mariawitów na początku XX nie traktuje się ich jeszcze jako odstępców, a kto wie, czy i nie heretyków.

Nie ukrywam, że wcale mnie to nie cieszy. W sporze między francuskimi biskupami a arcybiskupem Lefebvrem skłonny jestem przypisywać niemałą część racji właśnie jemu. Jednak duch odstępstwa, który opanował tak jego (czego przykładem było bezprawne wyświęcenie biskupów) jak i – w o wiele większym stopniu – jego następców, nie jest już duchem rzeczywiście katolickim. Trudno też uznać za ducha Kościoła katolickiego przekonanie, że papież ma się podporządkować biskupowi, a Kościół schizmatykom.


Wiele wskazuje na to, że jest to koniec dialogu. Dłoń Benedykta XVI i naprawdę ogromne ustępstwa zostały odrzucone. Szansa na jedność została więc zaprzepaszczona. Z winy Bractwa i jego liderów.

za: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/terlikowski:_koniec_nadziei_na_jednosc__18818

Komentarz: Pan Tomasz Terlikowski poczuł się władny określać, kto jest „heretykiem” a kto nim nie jest. W sytuacji, kiedy moderniści publicznie domagają się zniesienia celibatu, a niektórzy z nich głoszą poglądy jawnie sprzeczne z Tradycją Kościoła, jak chociażby nauka o  apokatastazie portal fronda.pl zamieszcza artykuł atakujący Bractwo Kapłańskie św. Piusa X i nie wskazując przy tym żadnego elementu w nauczaniu Bractwa, który stałby w sprzeczności z nauką Kościoła. Dodatkowo p. red. Tomasz Terlikowski czyni to z pozycji rzekomo „zatroskanego o dobro Kościoła katolika”.

Sprawa rzekomej schizmy była już wielokrotnie omawiana i komentowana. Jednak dla osób, które nadal się upierają, że abp. M. Lefebvre dokonał aktu rzekomej „schizmy” można polecić następującą lekturę:

http://www.piusx.org.pl/fsspx/konsekracje

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Bezprecedensowy atak Frondy na Bractwo Kapłańskie św. Piusa X”

 1. Za to całe szczęście, że na Frondzie dostrzegli, że cała nauka Kościoła trwa i reprezentowana jest przed Drogę Neokatechumenalną, strażników Ortodoksji, zgadzających się z Magisterium w każdym punkcie, począwszy od papieży starożytności aż po Piuxa XII.

 2. P.Terlikowski sie zachowuje jak ten, co Dawidowi powiedzial, ze to on zabil Saula.Liczyl na jego nagrode, a Dawid kazal go zabic za krolobojstwo.Za kilka lat Rzym wysmieje tezy p.Terlikowskiego.Nikt panu Terlikowskiemu nie kazal takich rzeczy pisac.Jego atak jest haniebny i podly.

 3. Red.Terlikowski ma oczywiście rację. Biskupi kontestujący papieża sami stawiają się poza Kościołem. Sedecy są przynajmniej konsekwentni i logiczni a nie na zasadzie „za a nawet przeciw”.

 4. Co za tupeciarz. Facet chyba wszystkie rozumy pozjadał, a przede wszystkim nie rozumie istoty konfliktu między KK a FSSPX. Właśnie ta postawa nieprzejednania w obronie nieskażonej doktryny spowodowała, że z FSSPX Kościół w ogóle rozmawia/dialoguje, bo z instytutami indultowymi już nie bardzo. Jedność nie jest celem w samym sobie. Prawda już tak.

 5. „Tam gdzie jest Piotr, tam jest i Kościół.” Czyżby lefebryści o tym nie wiedzieli? Albo też w swojej bucie i arogancji nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Czego zresztą można od nich oczekiwać, skoro już od dawna okupują ten portal? Dobrze chociaż, że już od jakiegoś czasu nie słyszy się tu (i nie widzi) gniewnych pomruków p. Gajosa:)

 6. @Tomasz Dalecki Sedecy sa samobojcami, bo skoro nie ma papieza, to oni nie sa katolikami.Pozycja sedekow jest nie do utrzymania, w/g mnie to jest schizmatycka sekta.

 7. konserwa: A czy FSSPX kiedykolwiek temu zaprzeczało. Chyba nawet najbardziej broni tej tezy przed posoborowym kolegializmem. Jeśli są jakieś uwagi do FSSPX to proszę powiedzieć, a nie pisać głupoty

 8. Mega ignorancja ze strony Terlikowskiego. Bractwo i jego czcigodny założyciel, nigdy nie wykazywali cech sekciarskich – żeby to jednak zauważyć potrzeba odrobinę obiektywności i wnikliwości. Aktualnie Bractwo jest jednym z filarów gmachu kościelnego, przypominając nieskażoną naukę i sprawując godnie Sakramenty święte na chwałę Bożą i dla uświęcenia dusz.

 9. Należy publicznie wątpić w godne sprawowanie Sakramentów Świętych przez biskupów niegodnie wyświęconych, tj. bez zgody Stolicy Apostolskiej i zastanowić się, czy może nie prowadzi to do dezorientacji wśród wiernych i nie pomniejsza Chwały Bożej.

 10. Zespół redakcyjny Ekumenizm.pl dr Tomasz Terlikowski – Redaktor Naczelny Dariusz Bruncz – Z-ca Redaktora Naczelnego Piotr Timus – Sekretarz Redakcji pastor Adam Ciućka – redaktor Dorota Walencik – redaktor Piotr Kubala – redaktor techniczny Komentarz do powyzszego chyba zbedny.Dostalem na ten temat wiadomosc z kraju i bylem zaszokowany w ogole istnieniem takiego portalu o tresci sprzecznej z dwutysiacletnim nauczaniem Kosciola.

 11. Komentarz redakcyjny jest manipulacją, Terlikowski nie nazywa bowiem lefevbrystów „heretykami”. A tak poza tym – w którym miejscu Terlikowski nie ma racji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *