Bunikowski: Historical and Philosophical Foundations of European Legal Culture. Nowa książka publicysty naszego portalu.

Pierwszego grudnia 2016 r. ukazała się książka pod redakcją publicysty naszego portalu Davida Bunikowskiego. Tytuł książki to Historical and Philosophical Foundations of European Legal Culture (wyd. Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne, UK). Jest adresowana nie tylko do prawników, ale też historyków, filozofów, osób zajmujących się myślą polityczną, studentów oraz zainteresowanych tematyką.

Zasadnicza teza książki jest taka, że  mimo różnic w poszczególnych krajach Europy istnieje jedna europejska kultura prawna. Jest to kultura oparta na trzech fundamentach, tj. filozofii greckiej, prawie rzymskim, średniowiecznej teologii i filozofii chrześcijańskiej. Aby zrozumieć obecne instytucje w prawie, należy wrócić do wartości, teorii i myślicieli ważnych dla prawa w Europie od czasów starożytnych do 19. wieku.  Wśród „bohaterów” książki są zatem Platon, Arystoteles, Ulpian, św. Tomasz Akwinata, Spinoza, Hobbes, ale także bardziej współcześni jak Savigny czy Kelsen. W książce starano się wskazać na prawdziwe aksjologiczne podstawy wielu współczesnych instytucji prawnych. Książka jest de facto hołdem złożonym europejskiemu dziedzictwu prawnemu i korzeniom europejskiej tożsamości.

Link do książki, wraz z możliwością jej zakupu: http://www.cambridgescholars.com/historical-and-philosophical-foundations-of-european-legal-culture

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *