By mógł zaistnieć Południowy Sudan…

W ostatnią środę 29 czerwca gościem Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Chrześcijan na Świecie był biskup z Sudanu Południowego Eduardo Hiiboro Kussala. Czcigodny gość jest najmłodszym członkiem Sudańskiej Konferencji Biskupów, a jednocześnie ordynariuszem diecezji Tombura – Yambio. Na jej terenie znajduje się blisko 600 tysięcy  katolików, a biskup Kussala ma pod swoją opieką 45 kapłanów i 86 seminarzystów. 
Największym problemem nowego – mającego już za tydzień powstać – państwa jest ogromne bezrobocie i niemal 90 % analfabetyzm. Ordynariusz Tomburu zwracał uwagę, że podstawowym problemem jest to, aby po powstaniu nowego państwa pomiędzy północą, a południem znów nie rozgorzała wojna. Dziękował za pomoc, którą za pośrednictwem polskiego oddziału fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie regularnie otrzymuje. Pomoc tę można świadczyć także przekazując na konto Fundacji pomoc dla poszczególnych seminarzystów. Koszt rocznej edukacji każdego z nich, to 1200 polskich złotych. 
Spotkanie z biskupem Kussalą zrobiło na mnie duże wrażenie. Po raz kolejny pokazało bowiem, że Kościół ma wiele twarzy. Także twarz ubogiego, pokornego, ale i bez reszty oddanego swym wiernym sudańskiego biskupa.
Poniżej zamieszczam linki do strony fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz do zapisu konferencji prasowej z udziałem biskupa Kussali, która odbyła się w sejmowej sali medialnej:
Fundacja: http://www.pkwp.org/
Konferencja: http://www.youtube.com/watch?v=H1HYGgHUTGI
www.facebook.com/flibicki
Jan Filip Libicki
asd
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *