Całkowity zakaz sprzedaży papierosów na Islandii?

Althing, islandzki parlament rozpoczął prace nad wprowadzeniem całkowitego zakazu sprzedaży papierosów. Podstawę legislacyjną stanowić ma ustawa przygotowana przez byłą minister zdrowia, Siv Fridleifsdottir.

Odtąd papierosy będą mogli kupić jedynie ci, wobec których lekarze stwierdzą uzależnienie od nikotyny. Nowe przepisy podnieść mają także stawkę akcyzy na wyroby tytoniowe.

"Pomysł zakazu palenia w jednoizbowym parlamencie poparło pięć partii". Jak się szacuje, "za dziesięć lat Islandia będzie jedynym krajem świata, w którym papierosy sprzedawane będą tylko w specjalnych aptekach".

Obecnie, mimo najbardziej restrykcyjnych przepisów antynikotynowych w Europie, na Islandii pali co czwarty obywatel tego państwa.

Za: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/papierosy__tylko_na_recepte___14111

Adam Raszewski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Całkowity zakaz sprzedaży papierosów na Islandii?”

  1. To nawet jeszcze weselej niż w Norwegii – alkohol na specjalne karty, w specjalnych sklepach, w ściśle określonych odstępach bodajże kilkudziesięciu kilometrów – gdy ktoś spożywa za dużo wg. statystyk to zawita do niego specjalista od leczenia alkoholizmu czy ktoś w tym rodzaju. Brzmi jak scenariusz komedii, ale niestety tak to wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *