Chiny budują lotniskowiec – na dowód zdjęcia satelitarne

Chiny przystąpiły do budowy lotniskowca – twierdzi The Times, powołując się na zdjęcia satelitarne ze stoczni na wyspie Changxing w Szanghaju i ekspertów grupy badawczej IHS Jane’s. Według gazety może to oznaczać przyspieszenie chińskich ambicji morskich.

Projekt, o którym spekulowano wcześniej i oficjalnie dementowano, to punkt zwrotny w asertywnej polityce Pekinu na wodach Azji i planach rozciągnięcia militarnego potencjału poza granice Chin – napisał Times.

Struktura części jednostki widoczna w Changxing nie przypomina żadnego z komercyjnych statków będącego w trakcie budowy na sąsiednich dokach – stwierdza raport IHS Jane’s.

Money.pl

Całość na: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;buduja;lotniskowiec;-;na;dowod;zdjecia;satelotarne,16,0,1357840.html

Od Redakcji: Marynarka Wojenna ChALW (Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, oficjalna nazwa sił zbrojnych ChRL) posiada już jedną jednostkę tego typu – Liaoning. Jednakże jest to zmodernizowany okręt poradziecki. Natomiast w tym wypadku będzie to jednostka zbudowana przez Chińczyków od podstaw. Dla rozwijających swą mocarstwową pozycję Chin posiadanie silnej marynarki wojennej jest kwestią przetrwania. Zwracają na to uwagę tacy teoretycy chińskiej mocarstwowości jak prof. Yan Xuetong, czy dr Ju Hailong. Niemniej równie ważnym zadaniem dla polityki chińskiej jest przekonanie ościennych państw o pokojowym charakterze swoich zbrojeń. Dotyczy to w szczególności Japonii, która jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Chin. Ochłodzenie w relacjach Pekin-Tokio zostanie przyjęte pozytywnie wyłącznie w Waszyngtonie. /sn/

Dodał Stanisław Niewiński  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *