Co zmieni upadek Mubaraka

W ostatnią środę nasz Parlamentarny Zespół ds. Obrony Chrześcijan spotkał się z ambasadorem Egiptu w Warszawie  panem Fathmy Fayed’em. Cieszy mnie, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Także niezrzeszeni. Niestety, po raz pierwszy, z wiadomego powodu, nie było posłów PiS-u. Szkoda.

Ambasador przedstawił skomplikowaną sytuację w swoim kraju po styczniowej rewolucji i upadku prezydenta Mubaraka. Wyraził nadzieję, że nowe władze egipskie, które wyłonią się z obecnie panującego zamieszania, będą w pełni respektować prawa wszystkich religii. Wskazał jednocześnie, że stabilizacja sytuacji w Egipcie jest kluczem do stabilizacji na całym Bliskim Wschodzie. I że w ramach tej stabilizacji państwo zapowiedziało już budowę szesnastu nowych świątyń chrześcijańskich i odbudowę zniszczonych. Z kolei my, jako parlamentarzyści, wsparci ekspertami z Fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wskazywaliśmy, że kolejne akty nietolerancji wobec chrześcijan miały miejsce już po upadku reżimu prezydenta Mubaraka. Że jesteśmy tym niezwykle zaniepokojeni i będziemy monitorować dalszy bieg wypadków.

Nie wiem czy zmiana władzy w Egipcie coś zmieni. Ambasador Fayed twierdził, że tak.  Podobnie jak nasze życie zmienił upadek komunizmu przed dwudziestu laty. Oby odejście prezydenta Mubaraka było dla naszych braci, egipskich chrześcijan, tym samym czym dla nas wszystkich był rok 1989.

Jan Filip Libicki

[aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Co zmieni upadek Mubaraka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *