Czeska prawica a tzw. „parada równości”

Wszystko zaczęło się od doradcy prezydenta Vaclava Klausa, który kilka dni temu otwarcie wyraził swój sprzeciw wobec parady, a homoseksualistów nazwał dewiantami. „Ta parada to poważna polityczna demonstracja wizji świata, w której dewiacja seksualna czy inna staje się wartością, a nienormalność – normą. To świat, w którym tradycyjna rodzina nie odgrywa żadnej roli. Biały człowiek, heteroseksualista i chrześcijanin to w świecie popieranym przez uczestników takiej imprezy zagrożony gatunek ludzki” – mówił „Ceskim Novinom” Petr Hajek.

Zbeształ też Sobotkę, twierdząc, że za organizację parady powinien odejść z ODS. „Jest szokujące, że skłaniający się ku prawicy burmistrz popiera świat tak zwichrowanych wartości. To kryptosocjalista” – mówił Hajek. W kraju tak liberalnym jak Czechy, gdzie związki homoseksualne zalegalizowano już w 2006 r., takie słowa mogły wywołać zdumienie. Okazało się jednak, że Hajek ma wielu zwolenników. Wśród nich samego prezydenta.

Mimo nacisków socjalistów, by potępił swego doradcę, Klaus publicznie wziął Hajka w obronę. – Ta parada nie jest manifestacją homoseksualistów, ale homoseksualizmu, którego boję się tak samo jak innych „-izmów” – powiedział.

Środowiska gejowskie nie chciały komentować tych wypowiedzi. Zareagowali za to ambasadorowie USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Estonii, Austrii, Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Kanady, Danii i Szwajcarii. Cała grupa wspólnie napisała list poparcia dla środowisk gejowskich. „Wyrażamy naszą solidarność ze społecznościami gejów, biseksualistów i transwestytów w Czechach” – zadeklarowali.

List wywołał ostrą reakcję Klausa. – To rzecz bez precedensu. Nie wyobrażam sobie, by jakikolwiek ambasador Czech śmiał ingerować w wewnętrzne sprawy innego demokratycznego kraju – oś- wiadczył oburzony prezydent. Podobnie zareagowało czeskie MSZ, które jest zbulwersowane interwencją zachodnich dyplomatów.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/27,699674-Klotnia-o-parade-gejow-w-Pradze.html

Dodał: MM

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Czeska prawica a tzw. „parada równości””

  1. Czy Pan prezydent Komorowski (podobno katolik) zdobyłby się na podobną reakcję? A pan (brat fartuszkowy) Kaczyński Jarosław?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *