Dibiżewa: Rosyjskie plany dla BRICS

Rosja zaprezentowała swoją koncepcję udziału w piątym szczycie BRICS. Odbędzie się on w dniach 26-27 marca w RPA. W planach Moskwy jest uczynienie BRICS nowym euroatlantyckim ośrodkiem wpływu. Właśnie dlatego priorytetowym kierunkiem pracy szczytu ma zostać reformowanie systemu walutowo-finansowego.

„Proponujemy partnerom stopniową transformację BRICS z forum dialogu, koordynującego stanowiska w zakresie ograniczonej liczby kwestii, w pełnoformatowy mechanizm strategicznej współpracy, pozwalający razem poszukiwać rozwiązania kluczowych problemów światowej polityki” – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Za swoje główne zadanie rosyjskie władze uważają realizację obiecującego planu finansowego, czyli stworzenie Banku Rozwoju. W tym projekcie Rosję pociągają nie tylko możliwości inwestycyjne, ale, co ważniejsze, możliwość przedstawienia nowego punktu widzenia w światowej przestrzeni gospodarczej, mówi członek Rady Naukowej BRICS Wiktoria Panowa:

Stworzenie takiego banku jest dla Rosji bardzo interesujące. O tym powinno się porozmawiać w Durbanie, albo przynajmniej zostanie zapowiedziany kolejny krok, czyli stworzenie banku, będącego centrum zbioru informacji i analizy współczesnej sytuacji gospodarczej, stanowiącego alternatywę wobec istniejących raportów Banku Światowego i MFW, centrum, które odzwierciedlałoby inny punkt widzenia.

Eksperci podkreślają, że prawdopodobieństwo realizacji zaplanowanej inicjatywy jest bardzo wysokie. Tym bardziej, uwzględniając fakt, że szczyt odbywa się w RPA, a tam stosunek wobec Rosji jest więcej niż pozytywny, mówi ekspert Wiktoria Panowa:

RPA przysłuchuje się temu, co mówi Rosja, bardzo pozytywnie postrzega jej rolę. Jeśli mówimy o mozliwości wpłynięcia na tematy obrad, to Rosja ma wszelkie szanse, aby przeforsować swoje interesy, m.in. w sferze stworzenia agencji rankingowej, w sferze współpracy politycznej, umacniając współpracę na wszystkich szczeblach.

Rola rosyjskiej dyplomacji to jedna z najważniejszych w BRICS. Właśnie Rosja stała u źródeł stworzenia BRICS: pierwszy szczyt tego związku odbył się w Jekaterynburgu w 2009 roku. Rosja jest jednym z generatorów idei dla BRICS, podkreśla wiceprezydent TPP Georgij Pietrow:

W przekladzie z angielskiego skrót BRICS to cegiełki, a my jesteśmy jednym z filarów w tej budowli. To nie przypadek. Znaczenie Rosji w sprawach międzynarodowych stale rośnie. Spośród wszystkich państw BRICS tylko Rosja należy do G-8. Rosja ma swoje stanowisko, zabiera głos w sprawach globalnych. Dlatego myślę, że rosyjska delegacja będzie jednoczyć, a co najważniejsze, będzie motorem tego skomplikowanego związku.

Rosyjskie stanowisko na nadchodzącym forum jest o tyle znaczące, że poprzedzać będzie inne, nie mniej ważne spotkanie, mianowicie szczyt G-20, dodaje wiceprezydent TPP Georgij Pietrow:

Forum BRICS poprzedza przewodnictwo Rosji w G-20. Spotkanie G-20 odbędzie się w Petersburgu. Bardzo ważne jest dla liderów uzgodnienie swoich stanowisk, wymiana poglądów w zakresie tematów, które zostaną poruszone na obradach G-20.

Na szczycie omawiane będą także możliwości stworzenia Rady Biznesowej BRICS. Ten pomysł został zaproponowany przez Rosję jeszcze podczas spotkania liderów BRICS w mieście Sanya w Chinach w 2011 roku. Eksperci są przekonani, że ten mechanizm będzie mógł stać się kanałem komunikacji pomiędzy biznesem i państwem.

Aleksandra Dibiżewa
http://polish.ruvr.ru

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *