Dlaczego nie chcemy pracować w Polsce?

bo w ostatnich latach tak wielu z nas wyjechało z kraju. Po co? Za chlebem. Tylko że, jak się okazuje, co czwarty wraca z pustymi rękami. A w kraju praca czeka, tyle, że w innym województwie. Dlaczego łatwiej nam wyjechać do pracy na drugi koniec Europy niż na drugi koniec Polski?

Według różnych szacunków poza granicami naszego kraju pracuje od 2 do 2,5 mln Polaków (Bank Światowy podaje nawet, że 3 mln). Milion z nich zostało za granicą na stałe. O taką liczbę pomniejszyła się także liczba obywateli naszego kraju, bo ci, którzy wyjeżdżają, na emigracji radzą sobie lepiej niż Polsce. GUS bije na alarm, bo jeśli sprawdzą się prognozy, w 2035 r. liczba obywateli naszego kraju spadnie do 35 mln. Czy rzeczywiście mamy powód do zmartwień?

Z sondażu Polska PBI wynika, że emigracja zarobkowa to na ogół ludzie dobrze wykształceni, niemal 90 proc. z nich ukończyło szkołę ponadpodstawową, a 40 proc. ma dyplom wyższej uczelni. Pracują na ogół poniżej kwalifikacji, ale to im nie przeszkadza, bo mogą zarobić więcej niż w kraju. A przecież w wielu przypadkach znalezienie dobrze płatnej pracy wcale nie wymaga opuszczania kraju. Często wystarczy wyjechać do innego miasta. Jednak jakoś znacznie łatwiej jest podjąć decyzję o wyjeździe do pracy za granicę, niż przenieść się w drugi zakątek Polski.

http://biznes.onet.pl/dlaczego-nie-chcemy-pracowac-w-polsce,18563,4915668,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Dlaczego nie chcemy pracować w Polsce?”

  1. Jakie są te „słowiańskie rysy” ?!? Dlaczego ludzie wyjeżdżają za granicę a nie do innego województwa? 🙂 To chyba żart?

  2. dlaczego polacy wyjeżdzają za granicę a nie do innego województwa? banalne pytanie – łatwiej i szybciej jest dojechać do londynu czy cork niż np. z gdańska do lublina 😉

  3. no dobre dobre. o co chodzi? Jestem inżynierem konstruktorem, w latach „dobrych” projektowałem automaty przemysłowe na linie montażowe dla VW , GM, MB AMG, za oszałamiającą stawkę około 20 zł za godz pracy. [maszyny warte w ofercie czasem około 60 k euro] 😀 co ja mogę powiedzieć ??? No chyba tylko tyle, że jestem jednym ostatnich z tych co siedzą tutaj. Wszyscy moi koledzy, z którymi lata temu zaczynałem pracę zawodową w tej chwili są w Norwegii, GB, Australii, itp. Dlaczego? Hmmmmm….. Chyba wiadomo. Z drugiej strony. Wiadomo też, że TAM też się TO kończy. Ale co z tego? Co tak naprawdę jest ważne? Ja jestem tu dla Zasady. Nic więcej. JJM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *