Dozór elektroniczny w całym kraju od stycznia

System Dozoru Elektronicznego, który pozwala na odbywanie kary w domu, od 1 stycznia przyszłego roku będzie obejmował cały kraj. Ma też znaleźć zastosowanie wobec stadionowych chuliganów, którym zakazano obecności na stadionie w czasie meczu.

SDE działa w Polsce od 1 września 2009 r. i był wdrażany stopniowo. Ponieważ uznano, że się sprawdził i jest skutecznym odciążeniem zakładów karnych, nieobciążającym także Skarbu Państwa, od początku przyszłego roku będzie możliwy do realizacji w całej Polsce. Warunkiem jest, aby w miejscu zamieszkania skazanego działała którakolwiek z sieci telefonii komórkowej. 


Z resortowych danych wynika, że od początku działalności SDE karę odbywało w tym trybie 3410 skazanych. Ponad 1800 zakończyło już jej odbywanie, elektroniczne bransolety na kostce nosi aktualnie ponad 1500 osób. System docelowo ma pomieścić nawet 7,5 tysiąca osób. Miesięczny koszt SDE to ponad 500 zł na skazanego, podczas gdy miesięczny koszt pobytu jednego skazanego w więziennej celi to około 2500 zł. Budżet zaoszczędził już na SDE prawie 12 mln zł. 

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/dozor-elektroniczny-w-calym-kraju-od-stycznia/6029528 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *