Dyskryminacja Oromów (lud Oromo) w Etiopii

W najnowszym raporcie organizacji Amnesty International pt. Because I am Oromo – Sweeping repression in the Oromia region of Ethiopia, możemy przeczytać o sytuacji ludu Oromo (Oromowie) w Etiopii. Sytuacja tejże wspólnoty etnicznej jest niezwykle trudna a członkowie muszą z przyczyn ekonomicznych i politycznych emigrować do krajów ościennych.

            Etiopskie władze miały wziąć na celownik właśnie ten lud, który ma rzekomo sprzyjać różnym organizacjom rebelianckim. Przypadki zabójstw, torturowania czy zaginięć już są liczone w tysiącach. Wiele osób wywodzących się z tego ludu jest oskarżanych o działalność niezgodną z etiopskim prawem i na tej podstawie mieli być pozbawiani życia. Wystarczy podejrzenie by na tych osobach łamano prawa człowieka. Nie zawsze oskarżenia są weryfikowane. Zdarzały się przypadki zabicia niewinnych osób – nie związanych z żadną nielegalną organizacją.

Rząd Etiopii wszystkiemu zaprzecza i uważa, że jest to próba zdyskredytowania władz. Natomiast Amnesty International ma współpracować z Frontem Wyzwolenia Oromo (Oromo Liberation Front OLF), którą uważa za organizację terrorystyczną a nie za formację chroniącą prawa Oromo.

Według Amnesty International od 2011 r. co najmniej 5 000 członków ludu Oromo zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem przynależności lub sprzyjania nielegalnym organizacjom. Jako główny wyznacznik zastosowania środku aresztowania miano uznawać sam fakt przynależności do wspomnianej wspólnoty etnicznej. Aresztowani, którym udało się uciec z Etiopii opowiadali, że stosowano takie tortury jak pobicia, porażenia energią elektryczną, grożenie wykonaniem egzekucji, przypalanie rozgrzanym prętem czy gwałty zbiorowe.

W jednym z przypadków młodej dziewczynie na brzuch położono rozżarzone węgle tylko dlatego, że jej ojciec był podejrzany o sprzyjanie OLF. W innym nauczycielowi bagnetem miano zranić okolice oka gdyż nie chciał uczyć swoich podopiecznych zgodnie z przyjętym programem rządowym wychwalającym główną partię polityczną. W jeszcze innym przypadku jednego studenta miano powiesić za nadgarstek tylko dlatego, że w jednym z przygotowanych dokumentów dostrzeżono nieodpowiedni politycznie tekst.

Raport został opracowany na podstawie 200 osób, którym udało się opuścić Etiopię i obecnie przebywają w Kenii albo Ugandzie. Natomiast rzecznik etiopskiego rządu Redwan Hussein odrzucił oskarżenia i stwierdził, że Amnesty International „zwariowało na punkcie szkodzenia wizerunkowi Etiopii”. Oficjalnie w analizowanym państwie rządzi koalicja formacji politycznych reprezentująca różne wspólnoty etniczne. Jednakże OLF twierdzi, że dominującą pozycję mają członkowie ludu Tigray (Tigrajczycy), którzy nie stanowią większości a Oromo są dyskryminowani.

Od 1991 r. w Etiopii nieprzerwanie rządzi lewicowy Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny (Ethiopian People’s Revolutionary Democratic Front EPRDF), który ma charakter politycznej koalicji czterech regionalnych partii: Tigray People’s Liberation Front TPLF; Ethiopian Peoples’ Democratic Movement EPDM, która przekształciła się w Amhara National Democratic Movement ANDM; Oromo People’s Democratic Organization OPDP; Southern Ethiopia Peoples Democratic Movement SEPDM wcześniej znana jako Southern Ethiopia Peoples Democratic Front SEPDF. Obecnie prezydentem Etiopii jest Mulatu Teshome a premierem Hajle Marjam Desalegne (Hailemariam Desalegn) – obaj z EPRDF.

OLF powstał w 1973 r. jako organizacja polityczna. Założyli ją nacjonaliści z Oromo przeciwko abisyńskim rządom kolonialnym. Podstawowym celem jest walka o samostanowienie ludu Oromo. Obecne władze mają zdaniem OLF w sposób rażący ograniczać prawa wspomnianej wspólnoty etnicznej i ją dyskryminować. Strona internetowa jest administrowana z Waszyngtonu.

Szacuje się, że obecnie na obszarze Etiopii zamieszkuje 96 633 458 obywateli. Podział etniczny wg danych za 2007 r. wygląda następująco: Oromowie/Oromo 34.4%, Amharowie/Amhara (Amara) 27%, Somalijczycy 6.2%, Tigrajczycy/Tigray (Tigrinya) 6.1%, Sidama 4%, Gurage 2.5%, Welaita 2.3%, Hadiya 1.7%, Afarowie/Afar (Affar) 1.7%, Gamo 1.5%, Gedeo 1.3%, Silte 1.3%, Kefficho 1.2%, inni 10.5%. Językiem urzędowym jest amharski.

Źródło: Ethiopia 'targets’ Oromo ethnic group, says Amnesty, 28 październik 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29799484, [dostęp dn. 05.11.2014]; Ethiopia: Ethnic Oromos arrested, tortured and killed by the state in relentless repression of dissent, http://www.amnesty.org/en/news/ethiopia-ethnic-oromos-arrested-tortured-and-killed-state-relentless-repression-dissent-2014-10, [dostęp dn. 05.11.2014]; Ethiopian People’s Revolutionary Democratic Front (EPRDF), http://www.trackingterrorism.org/group/ethiopian-peoples-revolutionary-democratic-front-eprdf, [dostęp dn. 05.11.2014]; oficjalna strona OLF, http://www.oromoliberationfront.org/, [dostęp dn. 05.11.2014]; OLF Mission, http://www.oromoliberationfront.org/OLFMission.htm, [dostęp dn. 05.11.2014]; Ethiopia CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/et.html, [dostęp dn. 05.11.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *