Dziadek przeowdniczącego Ruchu Autonomii Śląska był członkiem ONR

Podczas marszu nieśliście ośmiometrową fanę w barwach górnośląskich i śpiewaliście Perła w koronie, Górny Śląsk” – wróćmy, więc do Śląska. Według wstępnych danych podczas tegorocznego spisu 400 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską. Kim dla ONR i Młodzieży Wszechpolskiej są ci ludzie?

MO: Kwestionariusz przewidywał określenie jako śląskiej narodowości lub grupy etnicznej. Wielu narodowców, których znam zaznaczało w nim jednocześnie narodowość polską i grupę etniczną – śląską. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób respondent zrozumiał pytanie. Niewątpliwie spora część ankietowanych zadeklarowała jedynie narodowość śląską. Cóż, w dobie globalizacji świadomość narodowa jest nieco „w odwrocie”. Mimo, że dziadek Jerzego Gorzelika był członkiem ONRu, on sam nie czuje się nawet Polakiem.

http://www.mmsilesia.pl/395821/2011/12/6/michal-olszewski-dziadek-gorzelika-byl-czlonkiem-onr?category=news

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Dziadek przeowdniczącego Ruchu Autonomii Śląska był członkiem ONR”

  1. A co oznacza dokładnie czucie się Polakiem? Czy fakt płacenia przymusowych danin takich jak podatki, ZUS i składki zdrowotne nie jest już wystarczającym dowodem lojalności wobec tworu przymusowego jakim jest państwo. Polskie państwo na dodatek jest relatywnie słabe, więc żadnej to „wypas” być Polakiem. Kto ma wybór wybiera co innego po prostu.

  2. Faktycznie trudno spłodzić bardziej pokrętny, wieloznaczny i niesmaczny komentarz. Każdy przymus nie jest dowodem czegokolwiek. Co w takim razie jest dowodem lojalności wobec Ojczyzny? Czym byłby rzeczony „wypas”? O jakim wyborze mowa?

  3. virago535: Dowodem lojalności wobec Ojczyzny (i tu trzeba uważać używając tego pojęcia, bo dla wielu oznacza ono swój region, a nie całą Polskę) jest już sam fakt płacenia w niej podatków, co wynika logicznie z faktu pracy w niej i dla niej po części także. Należy ją także kochać i tu panuje pełna zgoda, ale ta miłości musi być dobrowolna, tak jak np. rodziców do dzieci, a nie podszyta retoryką wmawiania komuś czegokolwiek i wymyślania pseudonarodowych teorii o jakimś niemalże wybraństwie narodu polskiego. Mnóstwo Ślązaków (tych oczywiście z Górnego Śląska) ma np. podwójne obywatelstwo PL/DE i może sobie niejako wybrać kim chce być. Wynika ten wybór także z różnych czynników (np. wychowania itd.), ale nie można dyskryminować, albo z góry/z pogardą traktować kogoś, kto mieszka w Polsce, tutaj płaci podatki przymusowe, ale polskość to nie jego proza życia, czuje się kimś innym. Narracja ruchów takich jak ONR to tylko na szczęście buńczuczne prężenie muskułów i jak są w grupie to psychologia tłumów. Żadnej konstruktywnej myśli na poziomie, żadnego tak naprawdę programu

  4. Nie ma nieprzymusowych podatków. I dobrze. Inna sprawa, że te, które są niestety są złe i bardzo wysokie. ONR ma niewiele wspólnego z postulowaną przez niektóre osobniki secesją Śląska. Co do reszty, miłość do Ojczyzny, lojalność, tożsamość narodowa, są pojęciami nieco obcymi obecnej generacji i obrzydzanymi pozostałym. Co nie znaczy, że nie istnieją i nie mają umocowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *