Ewa Palamer-Kabacińska „Pełnić służbę całym życiem? Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim”

Ewa Palamer-Kabacińska, Pełnić służbę całym życiem? Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2014, ss. 381

            Książka autorstwa Ewy Palamer-Kabacińskaiej pod tytułem „Pełnić służbę całym życiem? Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim” to ważne dzieło poświęcone dzisiaj niesłusznie zapominanemu aspektowi socjalizacji wtórnej. Autorka skoncentrowała się na ukazaniu znaczenia ruchu harcerskiego dla funkcjonowania we współczesnym – tworzącym się – społeczeństwie obywatelskim. Pokazała tym samym, że jego jakość nie jest czymś danym raz na zawsze, ale wymaga podejmowania starań przez różne podmioty polityczne i społeczne. Uwrażliwiła swych czytelników na to, że niektóre z nich nie mogą być marginalizowane, jeśli chcemy, aby życie wśród ludzi dawało nam satysfakcję.

            W książce znalazł się bardzo potrzebny wstęp poświęcony harcerstwu jako środowisku wychowawczemu. Potrzebny, albowiem odsłaniający inny aspekt tego typu działalności poza tym najczęściej zauważalnym i docenianym, mianowicie ludycznym. Wyrazy uznania należą się autorce za tak czytelny, jasny w swych założeniach i sensie przekazu tekst. Niewątpliwie daje on do myślenia o przesłankach obecnej kondycji tożsamości młodzieży.

            Po bardzo dobrym wprowadzeniu znajdują się rozdziały dotyczące historii ruchu harcerskiego. Poza tym, że przypominają o aspektach, których nie można zapomnieć, zawierają w sobie wiele ciekawostek. Ewa Palamer-Kabacińska podjęła refleksję nad metodą harcerską w pedagogice. Zestawiła ze sobą różne perspektywy zastanawiając się nad tym czy powinna ona być jedna i niezmienna czy oznaczać pluralizm metod. Odpowiedziała przy tym na pytania frapujące wielu pedagogów zainteresowanych odniesieniem sukcesu wychowawczego. Warte podkreślenia jest, że poza rysem historycznym, na łamach książki znalazły się także omówienia praktyki funkcjonowania ruchu harcerskiego. Wiernie oddają one jego sens oraz właściwości.

            Warto nadmienić, iż o genezie, początkach, dziejach i obecnej sytuacji polskiego harcerstwa czyta się z zapartym tchem. Zostały one bowiem napisane wręcz doskonale pod względem warsztatowym oraz z niewątpliwą wiedzą na temat przedmiotu rozważań. Nie można nie zauważyć, iż wyprowadzone wnioski odznacza dojrzałość badawcza i wrażliwość niezbędna dobremu pedagogowi. Dzięki temu jest to jedna z nielicznych monografii łączących w sobie zalety pracy naukowej z książką skierowaną do ludzi poszukujących w fachowej literaturze rozwiązania trapiących ich problemów. Do tej publikacji bez wątpienia sięgną właśnie czytelnicy zainteresowani kształtowaniem tożsamości młodzieży w trudnej, błyskawicznie zmieniającej się współczesnej rzeczywistości. Zajrzą ci, których zastanawia samotność w tłumie, znamionująca nie tylko młodszych i najstarszych ludzi. Wreszcie skorzysta z niej każdy, kogo interesuje doskonalenie pełnionych przez siebie ról społecznych.

            Po monografię przygotowaną przez Ewę Palamer-Kabacińską, zatytułowaną „Pełnić służbę całym życiem? Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim” warto sięgnąć, by przekonać się o alternatywności dzisiejszego podejścia do kształtowania środowiska wychowawczego dzieci i młodzieży. Daje one spojrzenie na harcerstwo w Polsce na przestrzeni lat. Świetnie ukazuje zmiany, jakie dokonały się w jego obrębie oraz odsłania zaskakujący kierunek tych zmian. To gruntownie przemyślana i dojrzała diagnoza ruchu harcerskiego w Polsce. Warto zastanowić się nad wyzwaniami wynikającymi z badań własnych autorki, które przedstawiła na kartach monografii. Umożliwi to bowiem odczytanie pewnych tendencji społecznych, które nieuchronnie determinują nasz byt w społeczeństwie.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie: http://impulsoficyna.pl/wyszukaj/pelnic-sluzbe-calym-zyciem,1547.html

a.me. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.