Gałązka [rec.]: Adam Wielomski, Kościół w cieniu gilotyny. Katolicyzm francuski wobec Rewolucji (1789 – 1815)

Dziś recenzja pisana na gorąco, gdyż książkę skończyłem czytać poprzedniej nocy. W świecie współczesnym wielka rewolucja francuska to pewien mit polityczny, na którym ukonstytuowane są praktycznie wszystkie liczące się siły polityczne. Bardzo nieliczni są w stanie podchodzić do tego wydarzenia na chłodno. Ta praca przypada dziś głównie historykom.

Przykładem takowego jest prof. Adam Wielomski, który podjął się kwestii wniknięcia w głąb francuskich struktur Kościoła Katolickiego doby rewolucji, by odkryć jakie idee drzemią w głowach katolików.

Analiza i jej wnioski są niezwykle ciekawe – a śledzenie losów gallikanistów i ultramontanistów, bynajmniej nie jest nudne. Strona po stronie obserwujemy, jak biskup Rzymu wykuwa swoją pozycję nad Sekwaną, którą my dziś (fałszywie) przyjmujemy jako a priori silną. Widzimy jak Konstytucja Cywilna Kleru obnażyła gallikanistom realia jakie sami stworzyli, a których konsekwencji nie chcieli przyjąć.

Szczególnie ciekawy w książce jest fakt, że przez jej 2/3, tryumf ultramontaniznu wydaje się niemożliwy – i dopiero nieoczekiwany plot twist (nie zdradzę co ) zmienia sytuację.

Na plusy książce wychodzą rzetelność badawcza – metodyka doboru deklaracji księży konstytucyjnych, choć nieco dyskusyjna (oparta na losowości), to jednak jest zrozumiała, a same teksty źródłowe są bardzo dokładnie podawane w przypisach i/lub bibliografii.

Warto też zwrócić uwagę, że – choć autor we wstępie wspomina o swoich ultramontańskich sympatiach – to jednak nie wydają się one wpływać na dalszą część książki.

Reasumując, choć jest to pod każdym względem publikacja naukowa, to mimo wszystko napisana jest na sposób godny popularyzatorstwa – przystępny, acz bez uszczerbku na wspomnianej naukowości. Bardzo polecam fanom historii, zwłaszcza historii Kościoła.

Jakub Gałązka

Adam Wielomski, Kościół w cieniu gilotyny. Katolicyzm francuski wobec Rewolucji (1789 – 1815), Warszawa Warszawa 2009, s. 586.

za: https://www.instagram.com

[Głosów: 7   Average: 5/5]
Facebook

3 thoughts on “Gałązka [rec.]: Adam Wielomski, Kościół w cieniu gilotyny. Katolicyzm francuski wobec Rewolucji (1789 – 1815)”

  1. Czy prof. Wielomski nie obrazi się jak napiszę, że jestem po stronie biskupa d’Autun ?
    Rewolucja francuska doprowadziła do wielu szaleństw politycznych jednak zdecydował postęp narzucony przez rozwijający się kapitalizm, przeciwko – hamującego postęp ludzkości – feudalizmowi.. Dziś tryumfuje w Polsce pisowski feudalizm, ale trzeba było 30 lat kapitalizmu III RP, żeby ten nasz pisfeudalizm miał z czego brać swoje 500+…
    Na półkach nie mam już miejsca na książki, ale e-booka “Katolicyzmu…” bym kupił. Czy jest, panie prof. Wielomski, taka opcja ?

    1. (…)Dziś tryumfuje w Polsce pisowski feudalizm, ale trzeba było 30 lat kapitalizmu III RP, żeby ten nasz pisfeudalizm miał z czego brać swoje 500+…(…)
      Hę… Już teraz głośno się mówi o tym przyszły budżet ma przekroczyć konstytucyjne progi zadłużenia publicznego. Jeśli to prawda to szykuj się na Grecję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *