Gen. Waldemar Skrzypczak wraca do MON

– poinformował w środę rzecznik resortu Jacek Sońta.

Jak dodał, do głównych zadań generała należeć będzie doradztwo w zakresie reformy dowodzenia oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych.

Skrzypczak dowodził m.in. Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku przez pół roku, od lutego 2005 r. Ze stanowiska szefa Wojsk Lądowych odszedł w 2009 r. Stało się to po zamieszaniu, które wywołała jego wypowiedź na uroczystości ku czci poległego w Afganistanie żołnierza oraz późniejszy wywiad dla „Dziennika”. Generał wyraził przekonanie, że śmierci Polaka w bitwie z afgańskimi talibami można było uniknąć, gdyby wojsko miało rozpoznawcze bezpilotowce większego zasięgu i lepiej uzbrojone śmigłowce.

Po tych słowach, oddał się do dyspozycji prezydenta, uzasadniając to utratą zaufania do niego ze strony szefa MON. Swoje pismo skierował drogą służbową – przez szefa Sztabu Generalnego i ministra obrony. Skrzypczak zarzucił resortowi, że biurokracja często utrudnia niezbędne wojsku zakupy. Minister Klich uznał to za podważenie zasady cywilnej kontroli nad armią.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/gen-waldemar-skrzypczak-wraca-do-mon,1,4835179,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *