Gen. Władysław Sikorski (1943-2019). W sprawie brytyjskich archiwów i teczek

Warszawa, 04 lipca 2019 r.

                                          Jego Ekscelencja

                                          Jonathan Knott

                                          Ambasador Brytyjski w Polsce

            W dniu dzisiejszym obchodzimy 76 rocznicę śmierci naszego wybitnego Rodaka, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych oraz premiera Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej – Generała Władysława Sikorskiego, który zginął w wypadku lotniczym u wybrzeży Gibraltaru w dniu 4 lipca 1943 r.

            Niestety, pomimo upływu 76 lat naród polski nadal nie poznał prawdy odnośnie okoliczności śmierci swojego przywódcy. Dokumenty znajdujące się w brytyjskich archiwach zostały utajnione na okres 50 lat, a po upływie tego okresu klauzula tajności została przedłużona na okres kolejnych 50 lat, a więc do roku 2043. Podobnie osobista teczka Generała Władysława Sikorskiego wydobyta przez brytyjskich nurków z wraku rozbitego Liberatora i przekazana brytyjskiemu gubernatorowi Gibraltaru zaginęła i nigdy nie została zwrócona przedstawicielom państwa polskiego.

            Należy w tym miejscu przypomnieć, iż do wypadku doszło w trakcie powrotu Generała Sikorskiego z kilkutygodniowej inspekcji polskich wojsk stacjonujących wówczas na Bliskim Wschodzie, zaledwie dwa miesiące po odkryciu zbrodni jakich dopuściło się stalinowskie NKWD na polskich oficerach wziętych do niewoli przez ZSRR we wrześniu 1939 r. Odkrycie zbrodni katyńskiej w kwietniu 1943 r. spowodowało zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rządem RP Na Uchodźstwie a ZSRR i zagroziło istnieniu koalicji antyhitlerowskiej.

            Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w maju 1943 r., w trakcie podróży Generała Władysława Sikorskiego na Bliski Wschód w celu przeprowadzenia inspekcji polskie dowództwo w Londynie otrzymało telefoniczną informację o katastrofie samolotu Generała Sikorskiego na Gibraltarze oraz śmierci wszystkich pasażerów. Informacja ta nie została potwierdzona przez dowództwo brytyjskie, jednakże fakt ziszczenia się przedstawionego w niej scenariusza zaledwie kilka tygodni później wzbudza poważne wątpliwości co do prawdziwej wersji wydarzeń związanych ze śmiercią Generała Władysława Sikorskiego. Należy również podkreślić, iż w dniu 4 lipca 1943 r. z wizytą na Gibraltarze przebywał również ambasador ZSRR w Londynie Iwan Majski.

            Mając na uwadze powyższe okoliczności, kierując się uzasadnionym prawem narodu polskiego do poznania prawdy odnośnie zdarzeń związanych ze śmiercią Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera Rządu RP na uchodźstwie – Generała Władysława Sikorskiego – w imieniu Federacji dla Rzeczypospolitej prosimy o odtajnienie wszelkich dokumentów związanych z wypadkiem lotniczym z dnia 04 lipca 1943 r. oraz umożliwienia polskim historykom zapoznania się z ich treścią.

z poważaniem

             Marek Jakubiak                                                Krzysztof Drozdowski

            Poseł na Sejm RP                                             Sekretarz generalny FdR

              Prezes FdR

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 2.9]
Facebook

2 thoughts on “Gen. Władysław Sikorski (1943-2019). W sprawie brytyjskich archiwów i teczek”

  1. Naprawdę wstydzilibyście się. Prezentować gebelsowską wizję historii. I to jeszcze na takim portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *