Górny: Cybernetyczne spojrzenie na prawo – przyczynek do historii cybernetyki prawniczej

Zapraszamy do lektury artykułu dra Macieja Henryka Górnego (NAI Poznań), który został opublikowany w Czasopiśmie Prawno-Historycznym, a następnie udostępniony w internecie. Czasopismo Prawno-Historyczne jest wydawane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.

Poniżej: opis bibliograficzny, link do artykułu na stronie internetowej czasopisma oraz jego streszczenie.

Maciej Henryk Górny, Cybernetyczne spojrzenie na prawo – przyczynek do historii cybernetyki prawniczej, w: „Czasopismo Prawno-Historyczne” 2017, Tom LXIX, zeszyt 2, s. 225-254.

https://pressto.amu.edu.pl/index.php/cph/article/view/15153/14913

Cybernetyka jest nauką o sterowaniu, a prawo jest jedną z metod sterowania społecznego. Zarówno zainteresowanie cybernetyków prawem, jak i zainteresowanie prawników cybernetyką są czymś naturalnym. Artykuł omawia historię rozwoju myśli ludzkiej, który doprowadził w końcu do powstania cybernetyki. Sięgnięto do starożytnej Grecji, w której zagadnienia władzy i rządzenia były badane naukowo i omawiane publicznie, w przeciwieństwie do państw starożytnego Bliskiego Wschodu, w których zagadnienia władzy traktowane były magicznie i uchodziły za wiedzę tajemną. Wspomniano o cybernetycznych koncepcjach Trentowskiego wyrażonych w jego traktacie z 1843. Następnie opisano poglądy na prawo Wienera, który uchodzi za twórcę cybernetyki jako osobnej dziedziny naukowej. Wspomniano o przyczynach zwalczania, a następnie promowania cybernetyki w ZSRR. Zaprezentowano cybernetyczno-prawne publikacje polskich prawników-teoretyków: Studnickiego, Kiszy i Malinowskiego. Pokazano największe osiągnięcia i główne założenia polskiej szkoły cybernetyki stworzonej przez Mariana Mazura i rozwiniętej przez Józefa Kosseckiego oraz poglądy niektórych polskich cybernetyków na prawo. Wspomniano o wykorzystywaniu cybernetyki przez polskich kryminalistyków, zwłaszcza przez Mirosława Owoca. Odniesiono się też do najnowszych publikacji cybernetyczno-prawnych. Dokonano stosownych zestawień, porównań i podsumowań. Choć artykuł skupia się na podejściu antykwarycznym, a nie merytorycznym, to pozwolono sobie nieraz na podkreślenie wad i zalet poszczególnych koncepcji.

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.7]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *