Grecja: kryzys polityczny do ekonomicznego?

TVN24 podaje wyniki greckich wyborów:

Według nieoficjalnej prognozy MSW Grecji, niedzielne wybory wygrała Nowa Demokracja, zdobywając zaledwie 19,2 proc. głosów. Przywódca tej partii zamierza podjąć próbę utworzenia rządu koalicyjnego.

Wielkie straty poniósł PASOK, zdobywając zaledwie 13,6 proc. głosów. W 2009 roku partia ta wygrała wybory z wynikiem 43,92 proc.

Z kolei radykalna Koalicja Lewicy (SYRIZA) po raz pierwszy zostanie najprawdopodobniej najsilniejsza partią opozycyjną. Prognoza MSW daje jej 16,3 proc. głosów. SYRIZA opowiada się za pozostaniem Grecji w strefie euro, ale jest przeciwna spłacaniu przez ten kraj jego ogromnych długów.

Wystarczająco wiele głosów, by dostać się do parlamentu, uzyskała skrajnie prawicowa, antyimigrancka partia Złota Jutrzenka – według sondażu to 6-8 proc. głosów.

http://www.tvn24.pl/12691,1743700,0,1,grecy-wybrali-hiobowa-wiesc-dla-strefy-euro,wiadomosc.html

Komentarz: Wiara w to, że kraj można wyciągnąć z zapaści za pomocą władzy pochodzącej z wyborów jest tak naiwna, że aż trudno to komentować. Z kryzysów kraje wyciągane są wyłącznie przez dyktatury! [aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Grecja: kryzys polityczny do ekonomicznego?”

  1. „Wiara w to, że kraj można wyciągnąć z zapaści za pomocą władzy pochodzącej z wyborów jest tak naiwna, że aż trudno to komentować. Z kryzysów kraje wyciągane są wyłącznie przez dyktatury! – Tak, dokladnie!

  2. @Antoine Ratnik: Nie widzę problemu w powołaniu centralnej euro-dyktatury lub zbioru lokalnych euro-dyktatur, które poradzą sobie z tzw. kryzysem. Dlaczego by np. nie określić osób powyżej 65 roku życia jako „geronto-wampiro-terorystów”, unikajacych eutanazji ze szkodą dla swoich wnuków, 🙂 ? Moznaby bez problemu przekonać lud pracujacy, że to słuszne, a uzyskaną kasą zasypać różne „dziury budżetowe” albo zadowolić „rynki finansowe”? Polecam taki stary film Kurosawy „Ballada o Narayamie” – tam wszyscy, nawet staruszkowie, wierzyli w eutanazje jako istotną część ichniej lokalnej tradycji. Ogólnie wzorzec „państwa stanu wyjatkowego” oferuje mnóstwo metod na walkę z „kryzysem” i „elementami nieodpowiedzialnymi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *