HFPC oceniła działania policji 11 listopada

Niedopuszczalne użycie siły przez policję wobec osób zatrzymanych i nieagresywnych; słuszne jej użycie na pl. Konstytucji; wątpliwość, czy działania policji na pl. Na Rozdrożu były wystarczające – tak Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia zajścia 11 listopada.

Na stronach internetowych HFPC przedstawiono ocenę tych wydarzeń dokonaną przez 24 niezależnych obserwatorów Fundacji.

W raporcie stwierdzono, że policja godząc się na zablokowanie przez demonstrantów z Kolorowej Niepodległej ul. Marszałkowskiej, skutecznie odizolowała od siebie uczestników Kolorowej i Marszu Niepodległości.

Według HFPC policja “odpowiadając na czynny atak części demonstrantów zgromadzonych na pl. Konstytucji, użyła proporcjonalnych i odpowiednich środków”. Od momentu użycia siły przez uczestników demonstracja ta przestała korzystać z przymiotu pokojowej i uzasadniała użycie środków przymusu bezpośredniego – podkreślono.

Za “zdecydowanie niedopuszczalne i wymagające wyjaśnienia” Fundacja uznała użycie siły przez policję wobec już zatrzymanych i nieagresywnych demonstrantów. – Używanie bezpośrednich środków przymusu, gdy uczestnik zgromadzenia jest bezbronny i nie jest agresywny, stanowi nadużycie władzy przez policję – podkreślono.

– W związku z zaistniałymi wydarzeniami po rozwiązaniu Marszu Niepodległości na placu Na Rozdrożu można postawić pytanie, czy zastosowane przez policję środki były wystarczające – uznała HFPC.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/hfpc-ocenila-dzialania-policji-11-listopada,1,4911843,wiadomosc.html

-asd

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

0 thoughts on “HFPC oceniła działania policji 11 listopada”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *