Hucpa w wykonaniu pana doktora habilitowanego z IPN

Cytat pierwszy: „Kiedy czyta się moskiewskie archiwa, to widać wyraźnie, jaki typ ludzi robił w PRL karierę. Od Bieruta, przez Gomułkę, Gierka i Jaruzelskiego. Wszyscy to mali kapusie donoszący Moskwie o swoich rozmowach. Sami z siebie!”
Cytat drugi: „Wygląda to dziwnie… On [Jaruzelski] chciał się wyróżniać w oczach Moskwy. Jego osobowość i zaangażowanie przypomina nieco zachowanie Lesława Maleszki, które pamiętamy z filmu „Trzej kumple”. To było coś więcej niż brak skrupułów i służalczość. W każdym razie Jaruzelskiemu w żaden sposób nie przeszkadzało po 1945 roku robienie kariery w roli kapusia dla Sowietów”.
Cytat trzeci: „Potrafił donosić na ludzi ze swojego otoczenia. Na fali antysemickich czystek – nie wiadomo, czy z powodów rasistowskich, czy czystego karierowiczostwa – pozbył się z wojska wielu ludzi pochodzenia żydowskiego”.
Cytat czwarty: „To pokazuje hucpę tego zbrodniarza [czyli Jaruzelskiego]. Chyba że w jego opinii całość społeczeństwa to był aparat władzy i potakiwaczy”.
Cytat piąty: „Obu wymienionych [Jaruzelski i Kiszczak] można skazać już choćby za to, że łamali prawo PRL. Czyli to, które sami uchwalili! Co dopiero mówić o łamaniu norm cywilizowanych państw. Zabójstwa, mordowanie strajkujących, tuszowanie przestępstw – to wszystko było karalne także w PRL. Sam byłem świadkiem, jak mordowano ludzi. Teraz jestem świadkiem bezkarności zbrodniarzy”.

Zwróćmy uwagę na język używany przez rozmówcę: „hucpa”, „zbrodniarz”, „kapuś”, „mali kapusie”, „służalstwo”. A teraz odpowiedź? Nie, to nie jest jakiś nawiedzony oszołom, ale… dr hab. nauk humanistycznych, prof. Bogdan Musiał, określany jako „historyk niemiecki polskiego pochodzenia”, „gwiazda” Instytutu Pamięci Narodowej – w wywiadzie dla „Superexpressu”. Przepraszam bardzo, ale to jest kompromitacja. Knajacki, rynsztokowy język, niegodny naukowca, jeśli już za takiego uchodzi. Takim językiem posługiwali się w latach stalinowskich „historycy” partyjni – np., Żanna Kormanowa. Pisz wymaluj. No i ta sama łatwość wydawania wyroków historycznych, ta sama pogarda dla faktów, źródeł i tego co nazywamy procesem badawczym, wreszcie skłonność do nadużywania przymiotników i wulgaryzmów. I to jest właśnie hucpa, panie Musiał.

Jan Engelgard

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Hucpa w wykonaniu pana doktora habilitowanego z IPN”

  1. Brawo, Panie Profesorze, Engelgard! Staram się czytać wszystko, co Pan pisze. Hucpą popisał się prof. Bogdan Musiał. Szczególnie nie podoba mi się jego opinia o Władysławie Gomułce. 1 września 2012 r. będzie 30 rocznica śmierci Gomułki. Ma Pan pomysł, jak ją uczcić? Polska za Gomułki była krajem wolnych ludzi. Nigdy w naszej historii nie było tylu właścicieli swoich warsztatów pracy, jak za Gomułki. Żaden władca w historii naszego kraju nie miał tak wielkiego poparcia jak Władysław Gomułka w październiku 1956 r. Żaden władca w historii naszego kraju nie był mądrzejszy, odważniejszy, uczciwszy i skromniejszy niż Władysław Gomułka.

  2. @Autor: nie do końca zgadzam się z taką oceną. Proszę zauważyć, że jest to wywiad, a nie tekst naukowy lub wykład. Forma ta daje możliwość wartościowania, także przy użyciu odpowiednich środków werbalnych – czego nie powinno się robić w tekstach opisujących wyniki badań; tak więc użycie przez niego zwrotów przez Pana wymienionych w tym akurat kontekście i sam fakt dokonania oceny nie jest tu aż tak problematyczny.

  3. Redaktor prowadzi swoją politykę historyczną. Chce uchodzić za realistę, a nie ;pożytecznego …..” z paxowskim rodowodem. Rodowód dość haniebny bo z lat kiedy nic już życiu nie zagrażało . Najśmieszniejsze i wpędzające Redaktora w kompleksy jest to , że generał Jaruzelski zamiast wybrać ich narodowo -paxiarską agenturę, oddał władzę lewakom .Dostali ochłap , Myśl Polską i tyle zostało z wiernej służby .Warto prześledzić proces przejęcia Myśli Polskiej . Czysta agenturalna robota w wykonaniu agentury .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *