Indie i Chiny wznowią wspólne manewry wojskowe

Indie i Chiny prawdopodobnie wznowią wspólne ćwiczenia wojskowe w przyszłym roku. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść podczas wizyty chińskiego ministra obrony generała Lianga Guanglie. Wizyta rozpocznie się w poniedziałek 3 września i potrwa pięć dni. Głównym tematem rozmów ma być zwiększenie ilości tzw. środków budowy zaufania (Confidence Building Measures; CBMs) we wzajemnych stosunkach indyjsko-chińskich. Informacja pochodzi z indyjskiego Ministerstwa Obrony.

Wspólne indyjsko-chińskie manewry wojskowe po raz pierwszy miały miejsce w 2007 roku. Po raz drugi odbyły się w roku 2008, jednak potem zostały wstrzymane po tym, jak stosunki między oboma krajami w kwestii obronności stały się napięte.

Centrum Studiów Polska-Azja

Od Redakcji: Stany Zjednoczone pragną rozbić jedność krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W tym celu usiłują skłócić Rosję i Indie z Chinami. Chociaż New Delhi i Pekin mają dość skomplikowane relacje – m.in. kwestia wspólnej granicy, sojusz Chin z Pakistanem oraz chińska penetracja Oceanu Indyjskiego – to jednak oba mocarstwa nie chcą zaogniać swoich stosunków. /sn/ 

Całość na:http://www.polska-azja.pl/2012/09/02/indie-i-chiny-wznowia-wspolne-manewry-wojskowe/

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *