Interpelacja poselska w sprawie prowokacji i rozruchów w Święto Niepodległości z udziałem niemieckich, lewackich bojówkarzy

Warszawa, dn. 17.11.2011 r.

Posłowie na Sejm RP
Arkadiusz Czartoryski
Artur Górski
Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość

Pan
Jerzy Miller
p.o. Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji

INTERPELACJA

w sprawie prowokacji i rozruchów w Święto Niepodległości z udziałem niemieckich, lewackich bojówkarzy

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładamy Panu Ministrowi interpelację poselską w sprawie prowokacji i rozruchów w Święto Niepodległości z udziałem niemieckich, lewackich bojówkarzy.

Jak podała policja w swoim oficjalnym komunikacie, prawie połowa osób zatrzymanych za udział w burdach w dniu 11 listopada to młodzi obywatele Niemiec – 92 osoby legitymowały się obywatelstwem niemieckim. „W związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy i uszkodzeniem mienia zatrzymaliśmy osoby najbardziej agresywne. Teraz musimy je rozpoznać, wskazać jak się zachowywały, żeby potem móc przedstawiać określone zarzuty” – mówił rzecznik komendanta stołecznego policji mł. insp. Maciej Karczyński. Przyznał on, iż jeszcze przed 11 listopada policja była w ścisłym kontakcie z funkcjonariuszami z innych krajów i wiedziała, że przyjadą do Polski na Święto Niepodległości przedstawiciele grup lewackich z Niemiec. Według polskiej policji, autokary wiozące niemieckich bojówkarzy były monitorowane od granicy.

Nie jest do końca znany udział obywateli Niemiec w zajściach 11 listopada. Wiadomo tylko, że na wysokości kawiarni „Nowy Wspaniały Świat”, którą zarządza środowisko „Krytyki Politycznej”, niemieccy bojówkarze zaatakowali przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej Legii Nadwiślańskiej, którzy maszerowali w szyku, w mundurach z epoki, zaproszeni przez władze miasta Warszawy na oficjalną państwową paradę z okazji Święta Niepodległości. Mundur polskiego żołnierza został opluty przez niemieckiego bojówkarza, który ponadto strącił na ziemię rogatywkę z polskim orłem. Jak należy przypuszczać, w konsekwencji tego zajścia została zmieniona tradycyjna trasa przemarszu parady, która miała defilować przez ul. Nowy Świat do Ronda de Gaula . 

Z mediów wiadomo ponadto, że grupa około stu osób zaatakowała policjantów, a następnie zabarykadowała się w kawiarni „Nowy Wspaniały Świat”. Na filmach w Internecie i TV widać wyraźnie, jak do siedziby „Krytyki Politycznej” wycofują się młodzi ludzie ubrani na czarno, zamaskowani, a nierzadko uzbrojeni w krótkie pałki, na których nasadzone były czarne chorągiewki. Po wyprowadzeniu przez policję młodych niemieckich lewaków i anarchistów z lokalu „Krytyki Politycznej” na miejscu znaleziono kilkadziesiąt drewnianych pałek, gazy pieprzowe, petardy, kaski ze wzmocnieniami, ochraniacze na kolana, tarcze zrobione z płyt i styropianu oraz kastety. 

Tak samo ubrani, zamaskowani i uzbrojeni w pałki z czarnymi chorągiewkami młodzi ludzie uczestniczyli w wiecu „Kolorowa Niepodległa”, który odbył się na ul. Marszałkowskiej. Na nagraniach w Internecie widać, jak osoby wyglądające podobnie do zatrzymanych w kawiarni „Nowy Wspaniały Świat” trzymają transparenty. Inni zostali nagrani, jak atakują młodych ludzi z flagami biało-czerwonymi. Na nagraniu słychać niemieckie głosy. Prawdopodobnie i tu mamy do czynienia z członkami niemieckiej Antify.

Należy zauważyć, że niemiecka Anifa, która jest w dobrych relacjach z polskimi lewakami, ma złą sławę. Należący do niej niemieccy anarchiści i lewacy znani są z tego, że bardzo często uczestniczą w ulicznych rozruchach, które często sami prowokują. W lutym tego roku ponad 3 tys. zjechało do Drezna, by zablokować marsz skrajnej prawicy. Skończyło się na tym, że obrzucono policjantów kamieniami i butelkami, demolowano sklepy i samochody. 82 funkcjonariuszy zostało rannych. W ubiegłym roku sprowokowali z kolei walki z policją w Berlinie i Hamburgu – pobili blisko 100 funkcjonariuszy. Było zatem wiadomo, że mogą prowokować i atakować także w Warszawie.

W związku z powyższym mamy do Pana Ministra następujące pytania:
– Czy policja ustaliła, kto i w jakim celu zaprosił do Polski grupy niemieckie z pod znaku Antify, która zdaniem niemieckiej policji stanowi zagrożenie dla państwa niemieckiego? Czy policji wiadomo, kto w Polsce gościł tych lewackich bojówkarzy z Niemiec?
– Czy prawdą jest, że policja kontrolowała autokary wiozące z Niemiec członków Antify i nie znalazła przy nich żadnych niebezpiecznych narzędzi? Czy zatem wiadomo, kto i w jakim celu uzbroił bojówki niemieckie już w Polsce?
– Czy wiadomo, ilu niemieckich bojówkarzy przyjechało do Polski z Nieniec? Czy były przypadki zawracania autokarów do Niemiec wiozących członków niemieckiej Antify? Jeśli były takie przypadki, to jakie były powody zawrócenia autokarów i dlaczego policja nie zawróciła wszystkich autokarów, skoro wiedziano, że ich pasażerowie jadą na rozróbę do Warszawy w Święto Niepodległości?
– Jakie zarzuty oficjalnie postawiono niemieckim bojówkarzom? Czy poniesie konsekwencje karne obywatel Niemiec, który znieważył polski mundur na ul. Nowy Świat?
– Jakie policja ma zamiar wyciągnąć konsekwencje z faktu znalezienia w dniu 11 listopada w lokalu „Krytyki Politycznej” kawiarni „Nowy Wspaniały Świat” pałek i innej broni do walk ulicznych?
– Jakie policja ma zamiar podjąć działania prewencyjne, aby w przyszłości obywatele innych państw, a szczególnie niemieccy lewacy, nie mogli zakłócić obchodów Święta Niepodległości w Polsce?

Artur Górski
Poseł na Sejm RP

Arkadiusz Czartoryski
Poseł na Sejm RP

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *