Iran i Pakistan regionalnymi liderami

Walka z terroryzmem i ekstremizmem oraz współpraca w dziedzinie energetycznej były głównymi tematami rozmów, które premier Pakistanu Jusuf Raza Gilani przeprowadził w poniedziałek (12.9) w Teheranie. Obydwa kraje podkreślają rolę swojego partnerstwa dla całego regionu.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad i szef pakistańskiego rządu zgodzili się podczas spotkania w Teheranie, że wiodąca pozycja regionalna ich krajów wymaga ścisłej koordynacji działań przeciwko największym zagrożeniom Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Zachodniej – terroryzmu i ekstremizmu oraz handlu narkotykami.

„Zwalczanie terroryzmu powinno być naszym głównym zadaniem. Wrogowie naszych narodów właśnie poprzez wspieranie ekstremizmu politycznego pragną zdestabilizować region i przeszkodzić w jego rozwoju” – ocenił w czasie rozmów Ahmadineżad.

Portal Spraw Zagranicznych

Od Redakcji: Pakistan przez dekady był bardzo ważnym sojusznikiem Waszyngtonu w regionie. Wraz ze słabnięciem supermocarstwa Islamabad zacieśnia więzy z innymi państwami. Coraz większą rolę odgrywają relacje Pakistanu z Chinami. Rozwijanie stosunków z Iranem jest tego procesu kolejnym elementem. /sn/

Całość na:http://www.psz.pl/tekst-39278/Iran-i-Pakistan-regionalnymi-liderami

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *