Isabel Allende, Dziennik Mai, tłum. Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 429
Książka Isabel Allende – bratanicy prezydenta Salvadora Allende, jednej z najpopularniejszych współczesnych pisarek hiszpańskojęzycznych, dziennikarki – pod tytułem „Dziennik Mai” to wstrząsająca opowieść przeznaczona nie tylko dla młodzieży, ale także dla wszystkich tych, którzy wciąż błądzą oraz poszukują własnej drogi – właściwej drogi w życiu. Ukazuje ona wszak historię młodej dziewczyny, która na skutek tragicznych, ale i przełomowych wydarzeń w swoim życiu stanęła w obliczu zniewolenia duszy i ciała. Dlaczego? Jak sprostała pokusie? Czy wyzwoliła się i osiągnęła w życiu szczęście? Tego dowie się czytelnik za sprawą tej zajmującej lektury.
Główną bohaterką powieści jest Maya – amerykańska nastolatka. Nie różni się ona w dużym stopniu od polskich nastolatek. Także bywa smutna lub wesoła, miewa swoje humory, marzenia… Nawet to, że wychowuje ją jej chilijska babcia i dziadek nie wydają się niezwykłe. Niemniej jednak zarysowane pomiędzy nimi relacje uzmysławiają czytelnikom – także tym najmłodszym – wagę i znaczenie rodziny oraz tradycyjnych wartości. Życie w kochającej rodzinie, do którego była przyzwyczajona wali się w gruzy, gdy umiera jej ukochany dziadek. Wtedy też dotychczasowy świat, jaki znała i do jakiego była przyzwyczajona zaczyna się zmieniać, jej rzeczywistość natomiast – ulegać przewartościowaniu. Zaprezentowane studium pozwala dostrzec istotę pierwszej reakcji na sytuacje krytyczne, ukazuje ich konsekwencje i sposoby radzenia sobie z nimi. To świetna lektura dla wszystkich – w szczególności młodych ludzi – którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Za sprawą słów autorki młody człowiek poczuje, że nie jest sam, że nie tylko jego dotknęła życiowa tragedia. Pod tym względem jest to nie tylko interesująca, ale pouczająca i dodająca otuchy książka.
Powieść ta stanowi także przestrogę dla młodzieży i ich bliskich. Uzmysławia, że nie można zostawić drugiego – zwłaszcza niedoświadczonego, czy dopiero wkraczającego w dorosłe życie – człowieka w potrzebie, w sytuacji dla niego ciężkiej. Jednocześnie daje spojrzenie na to jak destruktywny wydźwięk może mieć umieszczenie młodego człowieka posiadającego problem, z którym nie potrafi sobie poradzić lub szukającego zapomnienia, ucieczki, odskoczni od codzienności w społeczeństwie hołdującym wartościom liberalnym, stanowiącym tak naprawdę antywartości. Autorka bardzo dobrze oddaje mechanizmy polegające na traceniu przez młodych ludzi umiejętności rozróżniania dobra od zła. Opowiadając historię młodej dziewczyny dokonuje przeglądu powszechnych sposobów radzenia sobie z własnymi niepowodzeniami, to znaczy wskazuje na alkohol, narkotyki, kradzieże. Jednoznacznie je potępia, zostawiając czytelnika z przeświadczeniem, że poprzez zło nigdy nie osiągnie szczęścia ani samospełnienia.
Poza rozlicznymi opisami szans i zagrożeń, jakie czekają w życiu na młodych ludzi, Isabel Allende mówi z wielką nadzieją o tym, że zawsze człowiek może zrezygnować ze złej drogi. Choć rezygnacja zawsze będzie stanowiła pewne wyzwanie, istotną, wymagającą pewnych wyrzeczeń ścieżkę, to warto ją obrać. Przydatne przy tym okażą się między innymi rodzina, zawierzenie tradycji, szacunek wobec natury, własnej kultury i miejsca, które określa się mianem domu. Autorka dokonując zestawienia różnych światów, pokazuje na kartach swojej książki co jest ważne, a czego nie należy przeceniać. Daje do zrozumienia, że życie nie jest proste i przyjemne, ale wymaga odpowiedzialności i wierności pewnym fundamentalnym zasadom.
Powieść autorstwa Isabel Allende pod tytułem „Dziennik Mai” to w sposób niezwykle obrazowy i zajmujący opowiedziana historia dziewczyny, która musiała ponieść w swoim życiu pewną istotną stratę po to, aby nauczyć się żyć. Uzmysławia ona czytelnikowi to, że społeczne funkcjonowanie jest sztuką i umiejętnością dokonywania wyborów. Jednocześnie pokazuje, że są rozwiązania łatwe i trudne, przyjemne i bolesne. Tylko to, co stanowi o człowieku może pomóc mu wyjść obronną ręką – mądrzejszym o nowe doświadczenia – z sytuacji krytycznej. Jest to więc mądra i pouczająca książka, którą bez wahania polecić należy młodym ludziom stającym przed obliczem wyzwań oraz tym starszym, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Pomaga ona spojrzeć na różne rozwiązania trudnych sytuacji na trzeźwo, a przy tym – dzięki jej świetnej formie – czyta się ją jednym tchem.
Książka jest dostępna na stronie Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego MUZA SA: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1384