Izabella Rodzik-Sambierska, „Jak mówimy…? Gramatyka angielska – łatwa i przyjemna”

Czytelnik, który myśli, że próbował już wszystkiego, aby nauczyć się języka angielskiego, ale kończyło się to dotychczas niepowodzeniem, nie miał z pewnością w ręku nowatorskiego podręcznika autorstwa Izabelli Rodzik-Sambierskiej pod tytułem „Jak mówimy…? Gramatyka angielska – łatwa i przyjemna”. Dzięki tej właśnie książce, zawierającej całościowy wykład gramatyki angielskiej – w zgodzie z deklaracją zamieszczoną w jej tytule – nauka może stać się łatwa, szybka, przyjemna oraz – co najważniejsze – skuteczna.

            Już na samym początku trzeba zaznaczyć, iż nie jest to typowy podręcznik, to znaczy jeden z tych, które już z uwagi na samą konstrukcję przysporzyłby adeptowi problemów. Autorka poświęciła osobny rozdział, aby wyjaśnić specyfikę języka i wytłumaczyć co oznaczają zwroty, których używa się w nauce. Często wszakże nieznajomość podstawowych zasad i sformułowań jest przyczyną niemożności kontynuowania nauka. Tutaj Izabella Rodzik-Sambierska zapobiegła temu wskazując między innymi jakie słowa gdzie mają swoje miejsce w zdaniu, czemu rozróżnia się czasowniki regularne od nieregularnych, o co chodzi z czasownikami modalnymi. Przy tym trzydzieści dziewięć rozdziałów książki oraz aneks zostały pomyślane, usytuowane oraz skonstruowane tak, aby odpowiadały sposobowi myślenia typowemu dla języka polskiego. Izabella Rodzik-Sambierska pokazała podobieństwa między językami, ale i diametralne różnice, które najczęściej bywają powodami poważnych błędów oraz trudności, które z kolei mogą skutecznie zniechęcić do nauki języka.

            Autorkę odznacza cierpliwość i systematyczność wykładu, której przy tłumaczeniu gramatyki brakuje wielu nauczycielom. Kolejno odpowiedziała bowiem na pytania – jak mówimy o teraźniejszości, przeszłości, przeszłości powiązanej z teraźniejszością, przyszłości, a następnie skupiła się na zagadnieniach szczegółowych. Wykłady te mają charakter wyczerpujący oraz szczegółowy. W aneksie z kolei znajdziemy: wykaz ważnych czasowników nieregularnych, czasowników złożonych, przyimków, linking words (słówka łączące) oraz wykład na temat interpunkcji przysparzającej Polakom wiele problemów. Części te tworzą spójną, świetnie się dopełniającą całość. Po dokładnym zapoznaniu się z nimi, język angielski przestaje mieć przed adeptami jakiekolwiek tajemnice. Warto zauważyć, że książka ta może być niezwykle przydatną pomocą nie tylko naukową, ale i dydaktyczną. Przyda się wszak dydaktykom chcącym przygotować się do zajęć, zmienić swój tryb nauczania na bardziej przystępny dla młodych ludzi lub po prostu poszukujących bardziej kreatywnego podejścia do dydaktyki, aniżeli reprezentowali dotychczas.

            Książka może również z powodzeniem posłużyć do różnego rodzaju powtórzeń: przed egzaminem, sprawdzianem, przed wyjazdem za granicę (autorka poświęca także uwagę warstwie brzmieniowej – akcentowi, rytmowi, intonacji), podczas pisania tekstów. Rozróżnia przy tym język pisany od mówionego. Doskonale sprawdzi się także dla wszystkich, którzy chcą sobie utrwalić konstrukcje gramatyczne. Każdy rozdział jest wszakże zakończony treściwym podsumowaniem zawierającym najważniejsze w ramach danego zagadnienia, tabelką, zestawieniem. Są one dobrze wyeksponowane i widoczne, co ułatwia szybkie wyszukiwanie powtórzeń.

            Całościowy i przystępny wykład na temat gramatyki języka angielskiego, jaki znajdziemy w książce autorstwa Izabelli Rodzik-Sambierskiej pod tytułem „Jak mówimy…? Gramatyka angielska – łatwa i przyjemna” to nie jedyne jej zalety. Warto docenić także choćby jej przejrzystość oraz atrakcyjność graficzną, które w sposób znaczący ułatwiają przyswajanie, a także zapamiętywanie materiału. Bez wahania można zatem stwierdzić, iż jeśli ktoś myślał, że nie ma już dla niego szans na nauczenie się języka angielskiego, to na horyzoncie właśnie pojawiła się ostatnia deska ratunku. Warto z jej udziałem wypłynąć na powierzchnię i skutecznie nauczyć się języka, bez którego znajomości może być w dzisiejszych czasach ciężko nie tylko na rynku pracy, ale i w życiu codziennym w coraz to bardziej multikulturowej codzienności.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa Poltext: http://www.poltext.pl/b284-jak-mowimy-gramatyka-angielska-latwa-i-przyjemna.htm

Krzysztof Wróblewski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *