Pytanie może wydawać się banalne, ale innego zdania na pewno są uczniowie bądź studenci, którzy muszą na nie odpowiedzieć. Jeśli uzmysłowimy sobie, że Madagaskar jest wyspą na kontynencie afrykańskim to zrozumiemy, że nic nie jest oczywiste. Natomiast prawidłowa odpowiedź brzmi: Hery Martial Rakotoarimanana Rajaonarimampianina.
Rajaonarimampianina objął urząd stosunkowo niedawno, bo 25 stycznia 2014 r., co miało zakończyć trwający od 2009 r. kryzys polityczny w Republice Madagaskaru. Wtedy to miała miejsce seria protestów przeciwko prezydentowi Marco Ravalomananowi, którego oskarżano o defraudacje, usunięcia ze stanowiska mera Antananariwy popularnego Andry’ego Rajoelinę oraz próbę wprowadzenia niedemokratycznych rządów. Przedłużające się protesty spowodowały, że Ravalomanana zdecydował się na wykorzystanie sił zbrojnych. Ci zaś się zbuntowali i nie zgodzili na wykonanie rozkazów, które mogłyby dotknąć obywateli. W konsekwencji opozycja i armia zjednoczyły siły a prezydent zrezygnował. Lider sił opozycyjnych Rajoelina został nową głową państwa 21 marca 2009 r. – zaledwie dwa miesiące od wybuchu zamieszek. Zgodę jednak musiał wydać Konstytucyjny Sąd Najwyższy, gdyż Rajoelina miał 34 lata a ustawa zasadnicza wymagała 40 lat od głowy państwa. Jednakże w tym momencie do głosu zaczęli dochodzić zwolennicy obalonego Ravalomany i w praktyce od tego momentu aż do dziś trwa polityczny kryzys.
Pewną próbą usankcjonowania nowych władz było referendum konstytucyjne, które odbyło się 17 listopada 2010 r. Przy frekwencji 52,61%, w sumie 2 657 962 obywateli (74,19%) było „za”. Główne zmiany dotyczyły wyboru prezydenta. Obniżono wiek wymagany od kandydata do 35 lat. Analitycy podkreślają, że zmiany miały z jednej strony utrzymać Rajoelinę na stanowisku, a z drugiej nie dopuścić do możliwości kandydowania przez Ravalomanana lub jego sojuszników (kandydaci musieli co najmniej 6 miesięcy przed wyborami przebywać na obszarze Madagaskaru, a większość z nich przebywała na emigracji). W ten sposób w analizowanym państwie rozpoczął się nowy rozdział – IV Republika.
Ponieważ zwolennicy obalonego prezydenta nadal oskarżali nowe władze o przejęcie rządów na drodze zamachu stanu, wybory prezydenckie z 2013 r. miały być formą sankcjonującą nową rzeczywistość polityczną. Głównymi kandydatami byli Rajaonarimampianina popierany przez Rajoelina oraz Jean Louis Robinson wspierany przez Ravalomanana. W pierwszej turze (25 październik 2013 r.) Robinson uzyskał 21% a Rajaonarimampianina a w drugiej turze (20 grudzień 2013 r.) odpowiednio 46,51% i 53,49%. Natomiast w wyborach parlamentarnych zwyciężyła Miaraka Aminny Andry Rajoelina (17,3%) przed Ravalomanana Movement (10,8%). Do zakończenia politycznego sporu jest jeszcze daleko – jak możemy zauważyć, madagaskarska polityka jest bardzo spersonifikowana.
Hery Martial Rakotoarimanana Rajaonarimampianina urodził się 6 listopada 1958 r. w Antananarywie. W 1982 r. uzyskał tytuł magistra ekonomii na Uniwersytecie w Antananarywie (Université d’Ankatso Antananarivo). Później w 1986 r. podyplomowo ukończył studia z zakresu finansów i rachunkowości na l’Université de Trois Rivières w Kanadzie. W 1991 r. uzyskał zawodowy certyfikat Diplôme d’Expertise Comptable du Certified General Accountant’s Association (C.G.A) w Kanadzie. W latach 1991 – 1995 był dyrektorem ds. badań w Narodowym Instytucie Księgowości i Przedsiębiorczości (l’Institut National des Sciences Comptables de l’Administration d’Entreprises INSCAE). Od 1995 r. prowadził prywatną działalność biznesową. W 2009 r. został ministrem finansów i od tego momentu związany jest z bieżącą polityką.
Dr Krystian Chołaszczyński
/ame/