Jakub Dębski, „Orzeł, oraz inne dzieła myśli demokratycznej”

Jakub Dębski, Orzeł, oraz inne dzieła myśli demokratycznej, Kraków 2014, ss. 28.

Jakub „Dem” Dębski to człowiek wielu talentów, scenarzysta i rysownik komiksów, vloger oraz stend-uper. Swoją karierę jako rysownik komiksów rozpoczął w 2004 roku, już trzy lata później w 2007 roku zasłynął jako już kultowego komiksu internetowego – „Duże Ilości Naraz Psów” (komiks doczekał się wydania papierowego). Od 2012 roku tworzy różne zabawne filmiki na youtubie (warto tutaj wspomnieć takie serie filmów jak: Codziennik Demlandu, Dem5000kcal, oraz Demy kontra żywność. Przez pewien czas prowadził regularnie audycje radiową – Radio Demland. Można go bardzo często spotkać na konwentach fantasy i anime, na których ma swoje stoisko i czasami prowadzi prelekcje. Dem jest bardzo płodnym twórcą komiksów, w ciągu roku wypuszcza parę 28 stronnicowych zeszytów komiksowych, wydał również kilka książeczek, np. „Ogarnij mieszkanie”.

Jeżeli chodzi o styl komiksów, to twórczość Dema jest dowodem na to, że żeby tworzyć komiksy nie trzeba umieć rysować. Komiksy Jakuba Dębskiego są bowiem rysowane za pomocą prostych linii, postacie to stickmany z dużymi głowami, a przedstawione zwierzęta by je odróżniać i rozpoznawać są podpisywane. Ale pomimo (bardzo) prostej kreski, Dem jest w stanie pokazać emocje targającymi jego bohaterami.  Trzeba jednak zauważyć, że jego komiksów nie czyta się dla samych obrazków, lecz dla dosyć absurdalnego humoru.  

W czerwcu tego roku Jakub Dębski dokonał wznowienia swojego ubiegłorocznego zeszytu komiksowego: „Orzeł, oraz inne dzieła myśli demokratycznej” (wznowienie zawiera zmienioną kolorystycznie okładkę). Zeszyt ten składa się z sześciu, różnych długości komiksów  w całości poświęconym wątkom społeczno-politycznym. Chociaż jak Jakub Dębski zaznaczył w jednym z przeprowadzonych z nim wywiadów, nie zajmuję się on w swych komiksach polską polityką, bo są to dla niego tematy zbyt popularne, to komiksy zamieszczone w tym zbiorze traktują ogólnie o obecnej demo-liberalnej rzeczywistości. Jak można się domyślać, nie jest on jej zbyt wielkim zwolennikiem[1]. Komiksy traktują o przeróżnych rzeczach: od regulacji narzucanych przez Unię Europejską, po brak rzeczywistych programów wyborczych polityków. Oczywiście wszystko jest podane czytelnikowi w sposób bardzo zabawny.

Podsumowując. Zachęcam wszystkich do zakupu komiksu „Orzeł, oraz inne dzieła myśli demokratycznej” (oraz innych komiksów autorstwa Dema). Dlaczego warto to zrobić? Powody są dwa: w świecie zdominowanym przez amerykańskie komiksy warto wspierać rodzimych ambitnych twórców komiksowych, a po drugie choć komiks jest wydany bardzo ładnie (kolorowa okładka, całość wydrukowana na wysokiej jakości papierze kredowym), to kosztuje on zaledwie 5zł.

Komiks można kupić między innymi tutaj: http://www.koszulka.tv/shops/163-demland.html

A z twórczość Dema można się zapoznać tutaj:  http://demland.info/

Kanał Dema na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCof4jJ9hM9RLsBII8laZI5A

Kamil Piętak

/ame/


[1] Oczywiście absurdem by było nazywania Jakuba Dębskiego konserwatystą/tradycjonalistą, którym niewątpliwie nie jest. Zaznaczam tylko fakt, że  nie jest on zwolennikiem obecnej sytuacji politycznej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.