Jean-Jacques Cécile, „Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło”

Jean-Jacques Cécile, Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło, tłum. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 270

            Jean-Jacques Cécile – światowej sławy znawca wywiadu oraz jednostek elitarnych, posiadający praktyczne doświadczenie w służbie w wywiadzie wojskowym i służbach specjalnych, w swej najnowszej publikacji pod tytułem „Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło” przedstawia najważniejsze, najsłabiej znane, najmniej rozpoznane tajniki i operacje SAS. Pozwala na ogląd – z perspektywy od wewnątrz – brytyjskiego establishmentu wojskowego. Jest to spojrzenie o tyle ciekawe, że wiąże się z odejściem od błędnej, rozmytej wizji służb, jaką nierzadko prezentują masowemu odbiorcy środki masowego przekazu. W związku z powyższym, jego ogromny walor stanowi wolność od uprzedzeń, kalek myślowych oraz stereotypów, którymi obciążone wydaje się nasze myślenie o tym, o czym nie mamy wiedzy całościowej.

            Na początku wskazać trzeba na fakt, iż po książkę tę mogą owocnie sięgać nie tylko specjaliści w obszarze działania służb specjalnych czy w zakresie działalności SAS-u, którzy z pewnością na niej się nie zawiodą, lecz poszerzą swą wiedzę. Z powodzeniem może ona wszak posłużyć również i tym, co o funkcjonowaniu brytyjskich służb specjalnych czy w ogóle sił zbrojnych na świecie wiedzą niewiele lub nawet nic. Wynika to z dużej przystępności prezentowanej historii i kolejnych inicjatyw jednostki. Wszystkie omówienia osadzone zostały w głębokim kontekście, co pozwala zrozumieć uwarunkowania decyzji oraz sieci zależności, jakie powstały od momentu powstania SAS. Nie należy jednak mieć obaw przed specjalistycznym czy technicznym słownictwem ani żargonem zawodowym. Nawet jeśli autor ucieka się to użycia języka zawodowego, to wcześniej bardzo dokładnie, przejrzyście i przystępnie objaśnia je. Obrazuje rozlicznymi przykładami, które natomiast pozwalają na uniknięcie najczęstszych błędów w postaci mylenia podobnych terminów czy też taktyk operacyjnych.

            W książce tej została przedstawiona cała historia SAS. Od idei, przez moment powstania elitarnej formacji i działania, po dzień dzisiejszy. Jean-Jacques Cécile sprawia, że czyta się ją niczym powieść okraszoną rozlicznymi anegdotami, opowieściami zasłyszanymi w trakcie służby. Szczególnie cenne jest jednak to, że autor nie ucieka się tylko i wyłącznie do suchych faktów, to znaczy ich przedstawienia, skomentowania i ocenienia. Ilustruje je uwagami doświadczonego praktyka. Za sprawą obrania takiego właśnie ujęcia wiele kwestii, które dotąd wydawały się jednowymiarowe, zyskują nowe – godne ponownego rozpatrzenia – oblicza.

            Poza opisami poszczególnych operacji, misji, sztuki walki żołnierzy, specyfiki umiejętności dostosowywania się do różnych warunków działania, taktyki operacyjnej i walk, forteli, do jakich posuwają się Brytyjczycy, środków, którymi dysponują, metod przygotowania do akcji, treningów, ich mocnych stron i słabości, Jean-Jacques Cécile zwraca uwagę na wątpliwości towarzyszące ich istnieniu czy wykorzystaniu. Rozważa między innymi treść kontrowersji wpisanych w zaciekłe wojny ery poskolonialnej, na przykład w sposób fascynujący omawia tajną misję w Jemenie, operacje w Borneo czy Adenie. Ostrożnie, acz w sposób merytoryczny i pogłębiony o informacje z różnych źródeł pisze o relacjach SAS – terroryści. Są to niezwykle ciekawe i warte poznania zagadnienia.

            Dzieło Jeana-Jacquesa Cécile’a, pod tytułem „Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło” to dzieło pionierskie nie tylko na polskim, ale i światowym rynku wydawniczym. Z powodzeniem posłuży tym, którzy chcą o SAS wiedzieć więcej i zweryfikować wiedzę zdobytą głównie za sprawą środków masowego przekazu. Niemniej jednak z pewnością okaże się także przydatna – zwłaszcza w obliczu braku podręczników napisanych przez kompetentnych znawców – jako pomoc naukowa czy dydaktyczna na nowych i modnych ostatnimi czasy kierunkach studiów, których przedmiotem jest nauka o bezpieczeństwie. Poleca się ją zatem wszystkim tych, których działanie służb specjalnych zajmuje i chcą wiedzieć o niej więcej.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MUZA SA: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1402

             

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *