Jeden z liderów zbrojnej grupy islamistycznej Ansaru został zatrzymany przez armię Nigerii

Wydarzenie to miało mieć miejsce w mieście Lokoja, stolicy stanu Kogi w Nigerii. Po aresztowaniu al-Barnawi’ego, wielu członków Ansaru miało poddać się regularnym siłom zbrojnym Powyższe informacje zostały potwierdzone przez generała brygady Rabe Abubakara, rzecznika ministerstwa obrony. Media masowe podkreślają, że byłby to największy sukces administracji prezydenta Muhammadu Buhariego od momentu objęcia przez niego najwyższego stanowiska w państwie. Należy podkreślić, że zwyciężył on wybory prezydenckie obiecując uporanie się z zagrożeniem ze strony fundamentalistycznych ugrupowań.

Front Obrony Muzułmanów w Czarnej Afryce (Jama’atu Ansarul Musilimina Fi Biladis Sudan JAMBS / bardziej znana jako Ansaru) to islamska organizacja luźno obecnie powiązana z Boko Haram (według niektórych znawców tematu jest to wewnętrzna frakcja, a według innych konkurencyjna organizacja). Ansaru nie jest tak znane jak Boko Haram, lecz porównywalne pod względem celów i sposobów działania, a szybki rozwój tej formacji sprawia, że w niedługim czasie może być równie wpływowa. Ma na swoim koncie takie działania jak atak na zakład karny, ataki na regularne siły zbrojne oraz porwania cudzoziemców.

Oficjalnie przyjmuje się, że Ansaru powstało w styczniu 2012 r., po ataku Boko Haram na miasto Kano i śmierci 180 muzułmanów. Jednakże, pierwszy dowód istnienia tej organizacji to film z nagraniem Abu Usmatul al-Ansari z 2 czerwca 2012 r., w którym ogłasza on utworzenie Ansaru. Już wtedy podejrzewano, że autor filmu posługiwał się pseudonimem, a jego prawdziwe dane to Khalid al-Barnawi, który pretendował wcześniej do bycia liderem Boko Haram. Miał on na początku XXI w. odbyć szkolenie w Algierii w obozach al-Kaidy Islamskiego Maghrebu AQIM oraz w Afganistanie. Departament Stanu USA tylko trzech liderów Boko Haram zaliczył do światowych terrorystów: Abubakara Shekau, Abubakara Adama Kambara (zginął w nalocie) oraz Khalida al-Barnawi’ego. O samej strukturze czy finansowaniu organizacji, niewiele wiadomo.

Ansaru podobnie jak Boko Haram, uważa zachodnią edukację za największe zagrożenie dla wyznawanej religii. Propagują doktrynę zwaną Salafizmem, czyli powrót do wiary przodków. Salaficki dżihadyzm pozwala na stosowanie przemocy w celu przeprowadzenia radykalnej zmiany. Natomiast takfiryzm, który stanowi część ideologii Ansaru, dopuszcza atakowanie innych muzułmanów, którzy swoim zachowaniem mogą być zaklasyfikowani do niewiernych. Ansaru należała do najszybciej rozwijających się organizacji fundamentalistycznych w Nigerii, lecz ostatnie wydarzenia mocno nadszarpnęły jej pozycję.

Khalid al-Barnawi ma 47 lat, a jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi: Usman Umar Abubakar. Pochodzi on z miasta Biu z północno-wschodniej części stanu Borno w Nigerii. Grupa Ansaru znana była z tego, że rekrutowała głównie muzułmanów, którzy wykształcili się „na Zachodzie”. Z tego tez powodu, grupa wyspecjalizowała się w porwaniach obcokrajowców. Ataki skupiały się na zachodnich firmach, które inwestowały w Nigerii – ich biura i placówki.

Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie sunnickiego państwa islamskiego, ponadto ogłosili wierność Państwu Islamskiemu. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób, a około 3 milionów dotknięto różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Nigerian army arrests leader of Islamist militant group Ansaru, 4 kwiecień 2016, http://www.reuters.com/article/us-nigeria-violence-idUSKCN0X10NK, [dostęp dn. 04.04.2016]; F. C. Onuoha, Report Jama’atu Ansarul Musilimina Fi Biladis Sudan: Nigeria’s Evolving Militant Group, http://studies.aljazeera.net/ResourceGallery/media/Documents/2013/4/4/201344122625659580JAMBS.pdf, [dostęp dn. 04.04.2016]; A. Abubakar, Leader of Ansaru jihadist group arrested in Nigeria, 3 kwiecień 2016, https://www.yahoo.com/news/leader-ansaru-jihadist-group-arrested-nigeria-153359983.html, [dostęp dn. 04.03.2016].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *