‘Jestem protestantem, homoseksualistą i funkcjonowałem w szkole wspaniale’

Nauczyciel z protestanckiej szkoły podstawowej w miejscowości Oegstgeest został zawieszony po tym jak podał do wiadomości, że żyje w związku z mężczyzną. Szkoła, która jest przeciwko związkom homoseksualnym, uważa, że nauczyciel nie może dalej wiarygodnie szerzyć fundamentów, na jakich opiera się instytucja.

Według homo-organizacji COC, szkoła chce całkowicie zwolnić Duran’a Renkema, dlatego wniesie on skargę do Komisji ds. Równego Traktowania. 

‘Jestem protestantem, homoseksualistą i funkcjonowałem w szkole wspaniale’, mówi Renkema, który uczył w grupie 4 szkoły o nazwie Dr. K. Schilderschool. ‘Teraz grożą mi zwolnieniem za coś, co nie ma związku z moją pracą’.

Rada Stanu ustaliła w roku 2009, że szkoły wyznaniowe mogą na podstawie reguł europejskich zwalniać wykładowców-homoseksualistów, jeżeli wymagania co do nich mogą zostać sprowadzone ‘do wyznania lub światopoglądu, który kształtuje podstawy instytucji’.

Szkoła pisze na swojej stronie internetowej: ‘Chcemy, aby dzieci poznawały Boga i Biblię jako źródło ich życia.(…) Chcemy w każdej możliwej sytuacji dawać wyraz tożsamości chrześcijańskiej.’
Ortodoksyjne szkoły wyznaniowe uważają, że nauczyciel, który zawiera związek homoseksualny, nie może wiarygodnie szerzyć poglądów instytucji, że małżeństwo jest przeznaczone dla mężczyzny i kobiety.
Renkema, jak mówi, chce swoją skargą ‘sprzeciwić się nie tylko groźbie własnego zwolnienia, lecz również przyczynić się do poprawy sytuacji lesbijek, homoseksualistów i biseksualistów w innych szkołach wyznaniowych’

Organizacja COC i różne partie polityczne chcą znieść możliwość zwalniania w szkołach wyznaniowych nauczycieli żyjących w związku homoseksualnym.

Źródło: http://www.elsevier.nl/web/Nieuws/Nederland/317970/Leraar-met-homorelatie-geschorst-door-school-Oegstgeest.htm

Tłum. Kamil Narecki

[aw]
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “‘Jestem protestantem, homoseksualistą i funkcjonowałem w szkole wspaniale’”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *