Jolanta Sosnowska (red.), „Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15”

Jolanta Sosnowska (red.), Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2015, ss. 280.

Książka pod tytułem „Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15” to nie tylko starannie wydany i zredagowany tom tekstów pięknie ilustrowanych fotografiami Adama Bujaka, który będzie ozdobą każdej domowej biblioteczki. Wręcz przeciwnie, to dzieło, które nie może i nie powinno kurzyć się na półce, lecz warto, by było odczytywane raz za razem – w ramach pogoni za odpowiedziami na problemy codzienności doby globalizacji. Jest to wszakże oryginalny, wartościowy i niezwykle interesujący zbiór homilii wygłoszonych przez szesnastu polskich hierarchów Kościoła. Dotykają one kwestii prozaicznych, doczesnych, ale także zagadnień eschatologicznych i o głębokim znaczeniu moralnym. Bogactwo poruszonych wątków czyni tę książkę do głębi pasjonującym przewodnikiem po kluczowych wyzwaniach XXI wieku, które nie mogą pozostać niepodjęte przez wierzącego katolika.

Na łamach pięćdziesięciu dwóch reprezentatywnych tekstów hierarchowie poruszyli najbardziej palące i zajmujące opinię publiczną zagadnienia. Wykazując się niezwykłą troską o kondycję moralną współczesnego człowieka odnieśli się do kwestii zniewalających i wyzwalających duszę. Mając na uwadze dobro ojczyzny i narodu polskiego autorzy bezwzględnie piętnują autodestrukcję kultywowaną przez człowieka. Spokojnie, inteligentnie, błyskotliwie i z rozwagą wyjaśniają dlaczego nie można w życiu zrezygnować z wartości stanowiących konstytutywne części człowieka. Radzą jak nie zboczyć z właściwej ścieżki, jak nie dać się zniszczyć temu, co promują środki masowego przekazu. Ukazują negatywne skutki niszczenia polskiej tożsamości narodowej zbudowanej na kanwie wartości chrześcijańskich. Uwydatniają konsekwencje ulegania pokusom niszczących ideologii i antychrześcijańskiej propagandy. Pochylają się również nad bezrobociem i upadkiem rodziny. Nie pozostawiają bez komentarza obserwowanych patologii społecznych, z którymi można jeszcze walczyć i odnieść sukces.

Z drugiej strony hierarchowie uczą doceniać to, co w człowieku oraz w jego otoczeniu zasługuje na aprobatę. Pokazują wartość miłości, wiary, tradycji, życia we wspólnocie. Dowodzą znaczenia zrozumienia drugiego człowieka w imię miłości do Boga jedynego. Jednocześnie przekonują do tego, że nie warto ulegać pokusom łatwości życia, jeśli kłóci się ona z prawością. Wyjaśniają: dlaczego warto pracować uczciwie, mieć otwarte serce, wykształcić w sobie empatię, być sprawiedliwym i walczyć o prawdę. Każdym słowem – bronią polskiej kultury. Rysują się jako strażnicy polskości, i nimi w istocie są. Prawdopodobnie najlepszymi, jakich Polacy mogli sobie wyobrazić. Warto wczytać się w te ważne przekazy i zrozumieć wielkość ich autorów oraz wspólnoty jaką z nimi się współtworzy.

Na łamach książki pod tytułem „Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15” znajdziemy przestrogi, pokrzepienie ducha i serca, wyzwania, piękne skrzydlate słowa. Wszystkie teksty są napisane pięknym, literackim językiem, pełne zdań, które chce się odczytywać raz po raz, których sensy chce się odszukiwać i rozumieć. Wszystkie także – niezależnie od formy i treści – stanowią ważne elementy walki o człowieka, ściślej – walki o Polaków. Hierarchowie każdego dnia werbalizują swój sprzeciw wobec moralnej eksterminacji polskości, lecz niestety zbyt często ich głos umyka nam niepostrzeżenie. Zostaje stłumiony przez przekazy programów rozrywkowych, którymi jesteśmy bombardowani. Niniejsza publikacja jest niepowtarzalną szansą na dokładne wczytanie się w przesłania ludzi, którym zależy na tym, by Polska nie uległa totalnej destrukcji w wyniku upadku narodu Polskiego.

Krzysztof Wróblewski

Książka do nabycia na stronie: http://www.bialykruk.pl/ksiazka/polsko-uwierz-w-swoja-wielkosc-glos-biskupow-w-sprawie-ojczyzny-2010-15/20231 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *