Juergen Stark:

„Stosowanie środków polityki pieniężnej nie zażegna problemu kryzysu finansów publicznych strefy euro. Do jego rozwiązania konieczne jest sprawne wdrożenie wytycznych niedawnego szczytu UE”. Te słowa wypowiedziane przez Juergena Starka, członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, zacytował niemiecki tygodnik „WirtschaftsWoche”.

Stark oświadczył, iż ustępuje ze stanowiska członka zarządu EBC z końcem bieżącego roku, ponieważ nie jest zadowolony z rozwoju sytuacji w strefie euro. Tym sformułowaniem nawiązał on do rosnących nacisków na EBC sugerujących podjęcie bardziej zdecydowanych działań, które miałyby powstrzymać pogłębianie się trwającego od dwóch lat kryzysu zadłużenia finansów publicznych w krajach strefy euro.

Wcześniej Stark twierdził, iż kończy współpracę z EBC „z przyczyn osobistych”, jednak dobrze poinformowane źródła sugerowały, że odchodzi on z zajmowanego stanowiska na znak sprzeciwu wobec realizowanego przez EBC programu skupu obligacji.

Stark w wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi (zostanie on opublikowany w poniedziałek) ujawnił, iż w ciągu ostatnich kilku lat EBC konsekwentnie, z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzegał państwa strefy euro o ich problemach fiskalnych. Politycy przywiązywali do uwag formułowanych przez EBC niewielką wagę, a teraz oczekują od banku rozwiązania problemu kryzysu zadłużenia.

http://waluty.onet.pl/stark-skupowanie-obligacji-skarbowych-przez-ebc-ni,18529,4975153,1,news-detal 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *