„Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne”

Anna Badkhen, Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne, tłum. Ewa Kleszcz, Wydawnictwo Carta Blanca, Warszawa 2012, ss. 316

            Kolejna publikacja z zachwycającej serii wydawniczej „Bieguny”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Carta Blanca nie zawiedzie czytelnika lubującego się w poznawaniu świata i zaczytującego w dobrych książkach podróżniczych. Tym razem Anna Badkhen – rosyjska dziennikarka, korespondentka wojenna wyjeżdżająca między innymi do: Iraku, Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, państw postsowieckich, wschodniej Afryki, odważna bywalczyni miejsc przerażających konfliktów – w swym dziele pod tytułem „Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne” pokazuje kulisy wojen. Świetnie oddaje codzienność cywilów, z którymi przeżywa ciężkie chwile. Stworzone przez nią obrazy chwytają za serce – dzięki doskonałym: formie i treści.

            Ogromną zaletą reportaży zamieszczonych na kartach książki jest nieobecność zachodniej perspektywy. Jest to naturalną konsekwencją faktu, iż autorka urodziła się w Związku Radzieckim i współpracowała z wieloma zagranicznymi agencjami prasowymi. Zaowocowało to jakością przekazu – dostrzega ludzi uwikłanych w rzeczywistość, ale posiadających dusze, a więc z krwi i kości. To nie są wyidealizowani Amerykanie, który cierpią na przesyt.

            Autorka stara się integrować ze społecznościami, do których wkracza. Szczególną uwagę zwraca na kuchnie regionów, które usiłuje dogłębnie poznać. Często podaje nawet czytelnikowi podpatrzone lub uzyskane od gospodyń przepisy na tradycyjne potrawy. Wiele z nich stanowi pretekst do głębszej refleksji nad odwiedzonym zakątkiem ziemi: „W wielu częściach świata jedzenie jest artykułem pierwszej potrzeby, zbyt rzadkim, żeby polowanie na niego sprawiało przyjemność. Czasami, jak nauczyła mnie historia z Mengczughur, polowanie może skończyć się źle dla myśliwych. Ale to, że ktoś jest głodny, nie oznacza, że nie nakarmi masłem orzechowym swojego osła…”. Anna Badkhen daje także spojrzenie na teraźniejszość, przeszłość i zastanawia się nad przyszłością ludzi zamieszkujących miejsca zapalne.

            Książka ta stanowi zbiór efektownych obrazów przedstawiających kolorowe – choć kolory te nie zawsze są jasne – wycinki świata – bojownika partyzanckiego, który dał się ponieść rytmowi muzyki, dziewczynki w zbyt obszernej sukience, kobiety gotującej obiad przy akompaniamencie wystrzałów w karabinu maszynowego. Anna Badkhen z namaszczeniem nazywa te sceny aktami człowieczeństwa. Poszukuje ich i wydobywa na światło dzienne to, czego nigdy byśmy się nie dowiedzieli z medialnych przekazów o terytoriach ogarniętych terrorem, konfliktami oraz wojną.

            Godna uwagi czytelnika jest nie tylko sceneria, w jakiej żyła autorka pisząc swe reportaże, ale przede wszystkim ujmujący punkt widzenia korespondentki wojennej, która dzieli się z odbiorcą swoimi niepokojami, nadziejami i wrażeniami z doznań. Pokazuje ona przy pomocy plastycznych, przemawiających do wyobraźni czytelnika obrazów, jak żyją ludzie, dla których ostrzeliwania są codziennością, jak wygląda wojna od środka: „Wojna oznacza więcej niż tylko koszmar: biało-pomarańczowe języki ognia plujące z luf podczas zasadzki o północy, mężczyźni nabuzowani adrenaliną i skanujący wzrokiem pustynię przez celowniki swoich karabinów maszynowych, podczas gdy ich palce pieszczą spusty, kosy ostrych jak brzytwa szrapneli wirujących w powietrzu niczym obracające się luzem ostrza kosiarki do trawy, torturowani i martwi”. Anna Badkhen pokazuje jak w najmniej oczekiwanych momentach i miejscach opuszczonych, pełnych przemocy, życie ludzkie potrafi bezwstydnie i wytrwale umacniać się – na wiele sposobów.

            Książka autorstwa Anny Badkhen pod tytułem „Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne” to zbiór pasjonujących reportaży. Napisała je korespondentka wojenna posiadające ogromne doświadczenie i trudną do przecenienia umiejętność patrzenia oraz opisywania rzeczywistości społecznej. Jej słowa są świadectwem okrucieństwa i dobra, nienawiści i miłości, istnienia różnych fascynacji, dążeń, marzeń. Reportaże te poleca się zwłaszcza czytelnikowi ceniącemu mocne i prawdziwe doznania – autorka je w 100% zapewnia.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Carta Blanca: http://www.dwpwn.pl/produkty/293/kalasznikow-kebab-reportaze–wojenne

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “„Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *