Kalbarczyk: Ile warte jest złoto ?

Na rynkach światowych zaczyna być naprawdę bardzo ciekawie, w ostatnich kilku tygodniach ceny złota, systematycznie dzień po dniu pną się do góry. Co ciekawe, tak zwane „Gold stocks” jako grupa, jest najlepsza grupą i wzrasta najszybciej ze wszystkich innych grup. Niektóre indywidualne akcje, wzrosły nawet 80%. Sam osobiście przed świętami, kupiłem udziały w kanadyjskiej kopalni złota, i w ciągu zaledwie 6 tygodni zanotowałem wzrost 40%, jest to olbrzymi wzrost. 

Wszystko to stało się zaledwie w kilku tygodniach. Początek Stycznia 2014, zauważyłem że tzw; „main steam media„ przypuściły olbrzymi atak na metale szlachetne, kopalnie, i cały sektor mineralny, często używając określeń jak, „zdechły koń” czy „złoto jest skończone” wielu tzw, analityków wystawiało prognozy typu „złoto $800 za uncje”, na samym początku roku 2014, ukazało się 12 różnych artykułów na temat złota, wszystkie były negatywne, obiecujące szybki „upadek„ złota. Mimo tak negatywnych prognoz, Złoto nie tylko utrzymało swoją wartość, ale pisząc ten artykuł cena złota dochodzi do $1300, i ciągle rośnie. Oczywiście nasuwają się dwa pytania; dlaczego oficjalna prasa i elity medialno-polityczne chcą niskich cen złota ? Dlaczego cena złota rośnie, pomimo ze sentyment jest tak bardzo negatywny?

Paul Volcker szef Fed-u za czasów prezydenta Regana powiedział kiedyś że, złoto jest największym wrogiem FED-u, stwierdzenie to ma olbrzymią wymowę i jest bardzo aktualne dziś, praktycznie każdy poważny inwestor ma cześć swojego majątku, zainwestowane w złocie, złoto jest gwarantem jego majątku, w czasach gdy większe zawirowania na rynkach światowych, są na porządku dziennym, złoto jest tym miejscem gdzie wielu inwestorów czuje się bezpiecznie, Złoto na początku roku 2000, było na poziomie $250, dziś jest $1300. Taki wzrost ma swoją wymowę, tym bardziej że od 6000 lat złoto jest traktowane jak pieniądz. 

Prezydent Nixon w 1971 roku, zmienił definicje dolara i pozbył się złota jako, podstawy do wartości dolara, fakt ten nie zmienił wartości złota ale zmienił wartość dolara. Dziś największym kupcem złota na Świecie są Chiny, jest to bardzo ciekawy fakt, gdyż Indie były tradycyjnym największym kupcem złota na Świecie, praktycznie zawsze. Wysoka inflacja w Indiach, zmusiła wielu ludzi do kupowania złota, do tego stopnia że rząd Indii wprowadził zapory i 10% podatek od importu złota, to tylko zwiększyło przemyt złota, wprowadziło „nielegalny” rynek złota w Indiach. Chiny w ostatnich kilku tygodniach wyprzedziły Indie jako największy kupiec złota na Świecie, jest to bardzo ciekawy fakt, bo muszę wszystkim przypomnieć że oficjalnie rząd Chin stwierdził w Grudniu, że rezerwy złota „państwa środka„ nie zmieniły się od 5 lat. Dlaczego Chiny postanowiły nie publikować swoich prawdziwych danych o rezerwach swojego złota? tu, musimy się domyślać i zgadywać, ja uważam że Chiny nie chciały wprowadzić paniki na światowych rynkach złota. Panika tego rodzaju mogła by mieć bardzo negatywne konsekwencje dla wszystkich giełd i zapoczątkować tzw, reakcje łańcuchową i upadek całego systemu, Cena złota odzwierciedla prawdziwy obraz światowych gospodarek, i żaden FED, ECB czy prezydent Obama nie chce stanąć przed obliczem upadku systemu finansowego na Świecie. Dlatego też cała prasa i wszyscy zainteresowani utrzymaniem systemu, traktują złoto jako wroga numer jeden.

Problem polega na tym, że ekonomia amerykańska i wielu innych krajów europejskich jest ZŁA, wysokie bezrobocie, duże deficyty rządowe, praktycznie brak wzrostu gospodarczego, budzi duży niepokój wśród inwestorów, i ten fakt jest największym powodem wzrostu cen złota na rynkach światowych, wielu, wielu inwestorów, powoli przestaje ufać oficjalnym zapewnieniom rządowym że ożywienie gospodarcze jest prawdziwe, dziś inwestorzy wolą kupić złoto albo srebro, zamiast przysłowiowy „Tweeter”. 

Do całej niepewności na rynkach trzeba dodać fakt, że w ostatnich dziesięciu daniach 4 wysokiej rangi bankierów popełniło samobójstwo. Gabriel Magee 39, wice-prezydęnt JP Morgan skoczył z dachu wieżowca w Londynie, co trzeba przyznać jest bardzo symboliczne, przypominając nam rok 1929, kiedy to właśnie kilku bankierów, w ten sposób postanowiło skończyć, zaczynając okres „głębokiej depresji”. William Brieksmit menadżer Deutshe Bank powiesił się w swoim domu. Mike Dueker, były ekonomista w Federal Reserve Bank, został znaleziony w swoim domu w Tacoma, Washington. Dyrektor TATA Motors, pan Karl Slym został znaleziony nieżywy, jego śmierć została uznana jako samobójstwo, przez policje w Tajlandii. 

Wszystko to świadczy że sytuacja na Świecie jest bardzo napięta, wiele krajów jak Argentyna Wenezuela czy Ukraina, walczy z bardzo wysoką inflacją, a to wiąże się z faktem że jest tylko kwestią czasu, że kraje to ogłoszą dewaluacje swojej waluty albo nawet niewypłacalność. Czy pociągnie to za sobą reakcje łańcuchową? Czy inne bardzo wysoko zadłużone kraje, pogrążą się w kryzysie ekonomicznym? Trudno powiedzieć, czy Świat ciągle ufa że amerykański dolar zbawi cały Świat? 

Wielu inwestorów, woli postawić na złoto, i dlatego ceny złota rosną i będą rosnąć, mimo że praktycznie wszyscy w ECB, EU, Białym Domu, w wielkich bankach czy elity medialno-polityczne pragną cenę złota zaniżyć, złoto jest ich największym wrogiem…. a moim największym przyjacielem ! 

Artur S. Kalbarczyk

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *