Kim był Wojciech Jaruzelski?

Tygodnik „Do Rzeczy” uraczył swoich czytelników wzruszającą rozmową miedzy córką W. Jaruzelskiego i R.A. Ziemkiewiczem. Dialog miedzy starymi znajomymi – oboje chodzili do tej samej szkoły i oboje studiowali polonistykę na UW – udowodnił mi raz jeszcze, że redaktorzy tygodnika „Do Rzeczy” nie żyli w PRL i wiedzą o nim tyle co przeczytają w broszurkach IPN.

Kim był bowiem W. Jaruzelskiego według jego córki i Ziemkiewicza? Lewicowcem, wierzącym komunistą, dyktatorem, człowiekiem, który nie pił i nie palił itd. itp. mówi jego ukochana córeczka, a Ziemkiewicz jak potulny baranek człapie za nią posłusznie.

Rozmowa dotyczy głownie Wojciecha Jaruzelskiego. Kim był Wojciech Jaruzelski? Był generałem Ludowego Wojska Polskiego. Był sowieckim żołnierzem. Aby cokolwiek sensownego o nim powiedzieć trzeba wyjść od tego elementarnego faktu i oceniać rolę społeczną czy funkcje jaka pełnił W. Jaruzelski w komunistycznym państwie.

Nie dziwie się, ze jego córka o tym fakcie zapomniała, jej tatuś ją kochał, opowiadał o herbowej przeszłości, kupował cukierki, ale Ziemkiewicz czy nasz specjalista od wszystkiego a w szczególności od procesów sowietyzacji jakie zachodziły w PRL i jakie zachodzą pod rządami generała… tfu, premiera Tuska, naprawdę nic nie wie konkretnego o tym na czym ten proces polegał. Nie do uwierzenia. A jednak to prawda.

Przypomnijmy więc ABC komunizmu i ABC PRL-u. W 1956 roku dochodzi do tzw. przełomu październikowego w wyniku którego następuje likwidacja polskich kołchozów, wypuszczenie z więzienia prymasa Polski, wycofanie radzieckich doradców z LWP. Dochodzi także do kompletnej desowietyzacji LWP w którym zmienia się regulaminy wewnętrzne regulujące relacje między kadrą zawodową i żołnierzami odbywającymi zasadniczą służbę wojskową. LWP – pod względem organizacyjno-prawnym – upodabnia się do armii zachodnich.

Reformą najważniejsza – chociaż nie jedyną – było wprowadzenie możliwości składania skarg zbiorowych przez żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Rzecz nie do pomyślenia w innych armiach Układu Warszawskiego. Wielu oficerów LWP podkreślało ten fakt i byli oni dumni, że służą w armii, która zasadniczo różniła się od np. Armii Radzieckiej. Otóż W. Jaruzelski był tym, który z uporem prawdziwego bolszewika dokonał w ciągu 20 lat powtórnej sowietyzacji LWP. Najpierw w Głównym Zarządzie Politycznym LWP awansował jak rakieta dzięki poparciu Moczara a awansował dlatego, ze jego polityczna wykładnią była likwidacja październikowych reform. W 1977 roku w LWP zmieniono regulaminy wewnętrzne.

Od tej pory zbiorowa skarga traktowana była jak przestępstwo, tak jak w innych sowieckich armiach. W. Jaruzelski zmienił LWP w Armię Radziecką. Był najwierniejszym agentem Kremla w PRL i dlatego został przez nich wyznaczony do zniszczenia „Solidarności”. W. Jaruzelski był i jest nadal wzorowym sowieckim człowiekiem. I to by było na tyle.

Jednak jest jeszcze sprawa redakcji „Do rzeczy”, która ten wywiad opublikowała. Wywiad w którym córka generała mówi brednie, np. stwierdza, że to Boy był autorem słów: „za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła”, otóż cytat jest fragmentem słynnej fraszki satyryka Jerzego Paczkowskiego, która brzmi następująco:

Są dwa poważne powody,
Dla których Polska mi zbrzydła:
Za dużo święconej wody,
Za mało zwykłego mydła.

O czym przynajmniej redaktorzy tygodnika powinni wiedzieć. Narcyzm intelektualny i przekonanie, że wszystko wie się najlepiej skutkuje takimi wpadkami, których w numerze jest znacznie więcej np. omówienie opcji prorosyjskiej endecji przez W. Łysiaka.

Piotr Piętak 

M.G. 

Zdjęcie z Wikipedii wym-1374187807836 dodałem je 20 czerwca 2013 r.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Kim był Wojciech Jaruzelski?”

  1. O, widzę, że podobne zarzuty jakie mnie stawiano po wywiadzie z Generałem: nie rzuciłem się z tasakiem w ręku tylko pytałem grzecznie i merytorycznie. No niestety, jeśli chce się zrobić wywiad, to trzeba być grzecznym wobec osoby z którą się rozmawia.

  2. „…Najpierw w Głównym Zarządzie Politycznym LWP awansował jak rakieta dzięki poparciu Moczara a awansował dlatego, ze jego polityczna wykładnią była likwidacja październikowych reform. …” – nie wiem, czy tak było. Wiem natomiast, że gen. Jaruzelski był w młodości, jako podporucznik czy porucznik, niezłym dowódcą plutonu zwiadu. Że właśnie dzięki niemu, osobiście dzięki niemu, polskie wojska powietrzno-desantowe osiągnęły, jeszcze za Gomułki, niezwykle wysoki poziom wyszkolenia. Owocowało to całkiem ciekawymi efektami podczas manewrów Układu Warszawskiego, czasami anegdotycznymi, np. kiedy spadochroniarze z Lublińca „wymordowali” sowiecki sztab w ramach brawurowego desantu i manewry, zasadniczo, powinny były się zakończyć. (Gomułka, Moczar i Jaruzelski dostali „zjebkę” od Ruskich) Jako żołnierza bardzo Jaruzelskiego szanuję.

  3. Córka Jaruzelskiego to osoba publiczna, odpowiadająca za PRL i postępowanie ojca-generała? Ziemkiewicz miał zrobić mały trybunał czy po prostu wywiad z córką Jaruzelskiego (dla autora: nie z Jaruzelskim)?

  4. @Piotr.Kozaczewski| Ach tak, 1 Batalion szturmowy. PRL-owscy komandosi, teraz jako Jednostka Wojskowa Komandosów, utworzona w latach 60-tych jako formacja obeznana z zachodnim uzbrojeniem i językami. Pierwotnie miała zostać użyta w inwazji na Danię.

  5. @Qba: „Szturmowcy” znakomicie się popisali w 1968 roku w Czechach, a potem, wybrani, w Wietnamie, incognito rzecz jasna. Co do Czech, nasłuchałem się w dzieciństwie relacji z pierwszej ręki, od oficera w randze majora, :-). Co do Wietnamu, bywali tam i oficerowie i podoficerowie LWP, ale także, uwaga uwaga, SB, gł. jako kontrwywiad i jako killerzy. Co do inwazji na Danię, Batalion Desantowo-Szturmowy miał działać jako rozpoznanie ew. szpica, przed zasadniczymi siłami, tzn. 6 Pomorską Dywizją.

  6. @Piotr.Kozaczewski| W Wietnamie przebywali niektórzy żołnierze z 1 bsz. Oczywiście zadania polegały na obserwacji technologii wojskowej USA i instruowaniu sojuszników. Przyznam, że informacji o SB nie znalazłem, mógłby wskazać Pan jakiś użyteczny link?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *