Klasa idiotyczna, a nie polityczna

Ilekroć lider PiS-u zaatakuje Rosję, bo bezprzykładne angażowanie się przedstawicieli polskiej klasy politycznej w wewnętrzne sprawy Ukrainy, jest faktycznie wymierzone w Rosję, tyle też razy może liczyć na pochwały Michnika. Widać, że swoiście pojmowany polski interes narodowy, polegający na wzniecaniu kolejnych punktów zapalnych w stosunkach polsko-rosyjskich, jest silniejszy niż bieżące animozje dawnych towarzyszy z KOR-u. Obaj po raz kolejny okazali się na odcinku rosyjskim pojętnymi uczniami Jerzego Giedroycia, który niepodległość Polski uzależniał od istnienia niezależnej (ale tylko od Rosji) Ukrainy. Dziś gwarantem „niezależności” Ukrainy ma być Unia Europejska, jutro zapewne usłyszymy także o jej członkostwie w NATO.

 

Podczas wydarzeń na Ukrainie egzaminu nie zdała zresztą cała polska klasa polityczna, nie tylko bojowcy z PiS-u. Przerażająca jest w tym kontekście duma polskiego premiera z faktu, iż na Majdanie „Polacy mówili jednym głosem”. Czyż nie jest niemal pewne, że bez względu na to jaką ostatecznie drogę wybierze Ukraina – z zachodem, czy z Rosją, zaangażowanie naszego kraju będzie zapamiętane przede wszystkim w Moskwie, która w ten czy inny sposób nam za to odpłaci. Czy będzie to sprawa sprzedaży do Rosji polskiego mięsa, owoców, warzyw, czy też cen gazu, jeszcze zobaczymy. Rosja odczeka na właściwy moment i wystawi nam rachunek. Co tymczasem zyskamy? Partię banderowców w Parlamencie Europejskim oraz wypchnięcie polskich firm i towarów z rynku ukraińskiego? Na czym zaś będzie polegała operacja „przystąpienie Ukrainy do UE”? Przede wszystkim na przejęciu ogromnego rynku zbytu, drenażu surowcowym oraz gospodarczym tego kraju przez zachodnie konsorcja – amerykańskie, niemieckie, francuskie, z całą pewnością nie polskie oraz, co równie istotne, potężnej ofensywie światopoglądowej przeciwko społeczeństwu ukraińskiemu. Co się pod nią kryje wiemy w Polsce dobrze – ataki na Kościół (tam Cerkiew), małżeństwa homoseksualne, legalizacja narkotyków i inne zdobycze zachodniego „postępu”. Może też jedna z członkiń „Femenu” zostanie ministrem edukacji lub szefem resortu ds. równego statusu, w przyszłym ukraińskim rządzie?

Żaden z polskich polityków nie pamiętał niestety o wskazaniach Romana Dmowskiego na temat Ukrainy, który w wydanej w 1931 roku pracy zatytułowanej „Świat powojenny i Polska” pisał m.in.:

„W ostatnich latach, dzięki węglowi i żelazu Zagłębia Donieckiego oraz nafcie kaukaskiej, Ukraina stała się przedmiotem żywego zainteresowania przedstawicieli kapitału europejskiego i amerykańskiego i zajęła miejsce w ich planach gospodarczego i politycznego urządzenia świata na najbliższą przyszłość. Do tego trzeba dodać – co nie jest wcale najmniej znaczącym – rolę, jaką Ukraina obok Polski odgrywa w zagadnieniach polityki żydowskiej (…) Rosjanie musieliby być najniedołężniejszym w świecie narodem, żeby łatwo pogodzić się z utratą olbrzymiego obszaru, na którym znajdują się ich najurodzajniejsze ziemie, ich węgiel i żelazo, który stanowi o ich posiadaniu nafty i o ich dostępie do Morza Czarnego”. Tyle klasyk, naszą polityczną rzeczywistość kształtują niestety wciąż mierni wyrobnicy.

                                                                                                        Maciej Motas  

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Klasa idiotyczna, a nie polityczna”

  1. Jestem przekonany, że (wiem, wiem, stowarzyszenie, to nie pełne członkostwo) Ukraina w Unii Europejskiej będzie potężnym czynnikiem destabilizującym, czyli…. czymś, co każdy przeciwnik tego eurobiurokratycznego molocha powinien oceniać pozytywnie. Wolę falę ukraińskich gastarbeiterów niż islamskiej i afrykańskiej klienteli ośrodków socjalnych, wolę białych słowiańskich emigrantów niż tłumy blisko- i dalekowschodnich Azjatów.

  2. Czy woli Pan święcących noże w cerkwiach ukraińskich unitów niż pracowitych filipińskich katolików?

  3. Panie Kozaczewski…. Tak, wolę ukraińskich unitów od filipińskich katolików. Tych pierwszych zresztą u nas całkiem sporo, z przyjezdnymi pewnie kilkaset tysięcy. Nie boi się Pan z domu wychodzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *