0 thoughts on “Ko”

 1. Proponuję jeszcze zapytać Romana Kuźniara. Też pochwali. W ogóle powie to samo. Geremek też zresztą powiedziałby to samo.

 2. Nie zgadzam się z terminologią: „XXI wiek zmienił klasyczne pojęcie suwerenności”. Nie, on je odrzucił. Po co deformować stare i ustalone pojęcie?

 3. A ja się zastanawiam, czemu to ma służyć ? Po co ta promocja skrajnego eurofilstwa na portalu? Przecież ta wypowiedź ewidentnie mieści się w kategoriach zdrady narodowej. Taką samą opinię można usłyszec w TVN – to po co komu rzekomo konserwatywny portal ? Żeby powtarzał tvn-owskie tezy ?

 4. Dla mnie w powyższym artykule kluczowy jest fragment:”Przekształcenie UE w państwo federalne to także dobry krok w stronę uniezależnienia się od nadmiernych wpływów USA i zwróceniu się w kierunku przyszłej integracji z Unią Euroazjatycką. „. To jest to, o czym mówiłem (jako amator) od dawna: integracja Europy z Rosją i kluczowymi państwami postsowieckimi. Plus rosyjski parasol atomowy/antyrakietowy dla Europy. A jak to sie ma do konserwatyzmu? Ano tak, że Rosja jako PAŃSTWO (nie naród/lud/społeczeństwo etc) jest bardziej chrześcijańska niż wiekszość PAŃSTW UE, co oczywiscie wielu jest nie w smak, ale to ich problem.

 5. Dla mnie natomiast kluczowa w tym tekście jest ta „rekonstrukcja pojęcia suwerenności”, w stylu stuprocentowo orwellowskim. Tak jak w „Roku 1984” – „Wojna to Pokój, Wolność to Niewola, Ignorancja to Siła”. Dokładnie tak samo p.Sykulski dokonał rekonstrukcji pojęcia suwerenności. Otóż po rekonstrukcji wychodzi, że „Suwerenność to Poddaństwo”. Życzyłbym sobie, żeby zdrajcy-eurofile, zwolennicy likwidacji państwa polskiego zachowali chociaż minimum uczciwości zamiast robić ludziom wodę z mózgu. Nieprzypadkowo mówi się, że kontrrewolucję należy zacząć od przywrócenia właściwego znaczenia pojęć. Tak jak suwerenność została eurosowiecko zredefiniowana, tak samo redefiniuje się małżeństwo do związku dwóch pedałów i tak samo redefiniuje się wolnośc do aborcji na życzenie. Szczerze mówiąc – ten wywiad to po prostu obrzydlistwo a jego zamieszczenie tego wywiadu na portalu uważam za wysoce niewłaściwe.

 6. Proponuję wyznaczyć naczelnego cenzora portalu, który będzie decydował, jaki wywiad jest „obrzydlistwem”, a jaki pochwałą „jedynie słusznych poglądów”. Jako „prawdziwy Polak” Pan Dalecki ma szansę się załapać 😉

 7. Pytanie, co jest lepsze dla konserwatysty: katolickie „polskie terytorium etniczne” w chrześcijańskiej (a choćby i schrystianizowanej ruskim knutem) Europie, czy formalnie niepodległe państwo „polskie”, rządzone przez „polskie” elity w spedalonej Europie?

 8. Ja się natomiast cieszę, że przynajmniej część osób mówi uczciwie i jasno o tym jak widzą przyszłość UE. Niestety przeważa wizja oddzielnych suwerennych państw narodowych, które jednocześnie są jedną UE posiadającą wszystkie atrybuty państwa. Tutaj wszystko jest przynajmniej jasne choć nie wiem czemu po niemiecku i nikt nie udaje, że można być jednokomórkowcem i jednocześnie integralnym elementem tkanki. Jeśli chodzi o podstawowy element komentowany, to forma „XXI wiek zmienił…” mi się nie podoba. „XXI wiek” mógł „nastać”, „zacząć się”, ale „zmienili” politolodzy, politycy, filozofowie pod wpływem zaistniałych sytuacji. I raczej jestem za „porzucili” niż „dekonstruowali”.

 9. @Tomasz Dalecki. Było trzeba się zapytać co o tym myśli Korwin. Jak nie ma Pan nic interesującego do napisania niech Pan lepiej milczy i nie obraża osób życzliwych portalowi, które mają od Pana niewątpliwie większy dorobek naukowy.

 10. @A.Meller – a proponuję następnym razem zamiast silić się na wywiady po prostu napisać, że hitlerowska koncepcja zjednoczonej Europy jest świetna a panstwo polskie trzeba zlikwidować.

 11. @Piotr Kozaczewski – nie ma takiej alternatywy. Jasno i wyraźnie przedstawioną koncepcją jest Europa na wzór Hitlera w dodatku oparta na kłamliwej „rekonstrukcji” pojęć…

 12. Panie Dalecki, pan jako zwolennik kapitalizmu, liberalizmu i wolnej amerykanki o suwerenności państwowej nie powinien się wypowiadać. Jesteś pan pierwszy do tego, żeby Polskę sprzedać na aukcji temu kto da więcej. Koncepcje Związku Europy są ciekawe, wolałbym jednak aby pierwsze skrzypce grała Rosja, która nie jest spedalona jak RFN (najbardziej zamerykanizowane państwo na kontynencie). Zlikwidować demoliberalizm, prawa człowieka, zamienić pederastów na mudżahedinów, zamiast promocji ekologii na cały świat rozprzestrzeniać katolicyzm.

 13. Panie Dalecki, pańskie oburzenie nic nie da. To po prostu początek kursu portalu na PAX w PO, o czym mówił wcześniej profesor Wielomski. Mi też się to nie podoba, ale kijem rzeki się nie zawróci.

 14. @Apfelbaum: Tak, raczej „porzucili”, a poza tym chyba „zdewaluowali”, tzn. przestali uważać za istotne.

 15. Przykro mi, że narodowiec musi uświadamiać liberała w kwestiach dość oczywistych i wielokrotnie już omawianych, ale suwerenność małych państw jest utopią. Suwerenne bywają jedynie mocarstwa, a także de facto byty pozapaństwowe, np. wielkie korporacje gospodarcze. Dyskusja nad naszą sytuacją geopolityczną w oparciu o pojęcia tak archaiczne, jak niepodległość nadaje się rzecz jasna do propagandy patriotycznej, jednak ma się nijak tak do realiów, jak i do naszego obecnego położenia. Podobnie zresztą rzecz się ma z osławionym występem Sikorskiego. Nie ma przecież najmniejszych wątpliwości, że i tak nie jesteśmy suwerenni jako państwo, cechy podmiotowe ma już bowiem UE, która nie nazywa się państwem tylko ze względów PRowskich. Sikorski nie mógł się więc wyrzec tego, czego i tak Polska nie ma.

 16. @Konrad Rękas – jakoś mnie Twój wywód ani trochę nie dziwi…Bardzo dobrze wpisuje się w obecną ewolucję portalu i Klubu. Nieźle tez koresponduje z tradycyjnym internacjonalizmem trockistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *