Kolejny zwrot akcji

Tymczasem powołując się na dobrze poinformowane źródła z kręgów władzy – „Forbes Kazachstan” podał informacje o nagłej niełasce Gulnary. Ma to być wynik informacji przekazanych prezydentowi przez przewodniczącego Krajowej Służby Bezpieczeństwa Uzbekistanu Rustama Murada. Miał on oskarżyć Gulnarę o wyłudzenie blisko 700 mln dolarów z budżetu państwa oraz od prywatnych i publicznych przedsiębiorstw, drogą szantażów i wymuszeń. Rzecz jasna pieniądzmi tymi Karimowa i jej współpracownicy obracają bez uiszczania podatków – co dodatkowo zirytowało tatusia. Czarę przelały jednak szczere wystąpienia Gulnary do zachodnich mediów, w których poinformowała o fascynacji magią i szamanizmem swej młodszej siostry, Loli (dotąd raczej nie kojarzonej z żadnymi skandalami) oraz matki, Tatiany.

Do awantury miało dojść 20 października na posiedzeniu rady gabinetowej. Wg informacji „Forbesa” miała ona bardzo gwałtowny przebieg, prezydent czynił wyrzuty współpracownikom, że inie informowali wcześniej o wyskokach jego ulubienicy. Dojść miało nawet do rękoczynów, gdy spoliczkowana została wiceminister finansów Tatiana Guskowa, posądzona o krycie szwindli Gulnary. Prezydent Karimow podpisał także dekret usuwający z szeregów administracji i nakazujący zatrzymanie 18 wyższych urzędników zamieszanych w interesy byłej już chyba infantki. Samej prezydenckiej córce odebrano immunitet i wezwano w trybie pilnym do pałacu ojca. I znowu – jeśli wierzyć informatorom „Forbesa” – miało dojść do gwałtownej awantury, a nawet szarpaniny.

Prezydent Karimow zaczyna zdradzać objawy załamania nerwowego, a represje, jakie zaczyna stosować wobec członków własnej rodziny (dotąd nietykalnych i obficie korzystających ze swych przywilejów) – przywodzą na myśl schyłek cesarstwa rzymskiego. Rośnie też osamotnienie uzbeckiego przywódcy, a więc rację mieli ci obserwatorzy, którzy wieszczyli samemu Karimowowi los, jaki ten zgotował całemu państwu, obecnie geopolitycznie wyalienowanemu i skłóconemu z sąsiadami.75-letni Islam Karimow i prywatnie, i politycznie znalazł się w ślepej uliczce.

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *