Komentarz do dokumentu filmowego poświęconego Ordre Nouveau

Dokument filmowy,  który dziś proponujemy jest archiwalnym nagraniem pochodzącym  ze zbiorów “Ordre Nouveau”, skrajnie nacjonalistycznej organizacji francuskiej o radykalnym i utopijnym programie polityczno-gospodarczym. “ON” narodził się w 1969 roku, po wydarzeniach które wstrząsnęły V Republiką między marcem a lipcem 1968.

            Dokument jest opatrzony komentarzem dziennikarskim o treści bardzo nieprzychylnej dla “ON” choć jednocześnie dziennikarze pozwolili wypowiedzieć się działaczom i wiernie zarejestrowali przemówienia przywódców, co byłoby nie do pomyślenia dziś.

             “ON” istniał między 1969 a 1973 rokiem. W jego skład wchodzili m.in.: François Duprat, który w 1978 roku zginął w wyniku zamachu oraz Gérard Longuet, który wybrał później karierę w systemowych partiach politycznych i zaszedł bardzo wysoko w hierarchii sytemu (wybrany senatorem w 2011  roku- z ramienia UMP, aktualnie minister).

                Symbolem “ON” był Krzyż Celtycki, który zaczyna dziś robić sporo hałasu w Polsce.

          Program “ON” był niejasny, zaś sami przywódcy uważali za swych bohaterów i za wzory do naśladowania ludzi tak całkowicie rożnych politycznie jak niestały ideowo Robert Brasillach i  zadeklarowany konserwatysta katolicki płk. Jean Bastien-Thiry.

Zestawianie   tych dwóch nazwisk w jednej wypowiedzi wskazuje na nonszalanckie podejście do doktryn politycznych, a takie zestawianie ma właśnie miejsce w trakcie  jednego z zarejestrowanych tu  przemówień. Jest to zaskakujące w ustach politycznych doktrynerów.

          Po gwałtownych starciach między trockistami a służbą porządkową “ON” w 1973 roku, “ON” został rozwiązany przez gaullistów. Kiedy utworzono Front Narodowy, większość liczących się kadr “ON” znalazła się w samym “FN” lub w jego orbicie. Niektórzy zaszli w hierarchii “FN” bardzo wysoko.

             Przykład “ON” jest dowodem na całkowita nieskuteczność akcji bezpośredniej polegającej na fizycznych starciach z lewakami. Taktyka owa doprowadziła  do klęski “ON”.

          Treść niektórych przemówień i wypowiedzi zarejestrowanych w trakcie programu ma charakter lewicowy lub wręcz skrajnie lewicowy.

         Dziś wspomnienie po “ON” jest we Francji martwe. Osobiście oceniam “ON” negatywnie. Młodzież z opaskami z Krzyżem Celtyckim na ramionach budzi sympatie ale trudno tu mówić o jakiejkolwiek poważnej akcji politycznej czy o taktyce działania.

“ON” nie miał żadnego wpływu na masę swych rówieśników, nie wykształcił doktryny, wpływ François Duprat na” FN” oceniany jest niekiedy negatywnie , zaś idea przejęcia władzy w państwie gdzie nie ma tradycji nacjonalistycznych zamachów stanu, w kraju w dodatku tak bogatym i prosperującym jak Francja z lat 70 był zwykłym marzeniem sennym, rodzajem  snu na jawie.

( a r )

a.me.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *