Komisarz UE ds. humanitarnych wzywa do zwiększenia pomocy Afryce

Unijna komisarz do spraw humanitarnych zaapelowała o zwiększenie międzynarodowej pomocy dla regionu Rogu Afryki w związku z klęską głodu. Krystalina Georgijewa była w Kenii i Somalii, gdzie poinformowała, że Bruksela przeznaczy prawie 28 milionów euro na pomoc głodującym.

Komisja mobilizuje kolejnych 60 milionów, co zwiększy unijne wsparcie do 158 milionów euro, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Największa od 60 lat susza w Rogu Afryki spowodowała, że bezprecedensowy rozmiar kryzysu dotknął około 11 milionów ludzi. Komisarz do spraw humanitarnych podkreśliła, że najtrudniejsza sytuacja jest w Somalii, bo pogarsza ją wojna domowa trwająca od niemal dwóch dekad. Rodziny z małymi dziećmi decydują się na pieszą ucieczkę z kraju, która zajmuje nawet do 30 dni. Część z nich znalazła schronienie w Dadaab w Kenii, gdzie znajduje się największy na świecie obóz dla uchodźców dla prawie 400 tysięcy osób. „Dadaab to miejsce, które przerasta wszelkie wyobrażenia. Organizacje międzynarodowe, które się nim zajmują, ledwie radzą sobie z sytuacją. Widzieliśmy ludzi, którzy docierali do obozu w fatalnym stanie, wycieńczeni długą podróżą. To powoduje, że liczba zgonów wśród dzieci i kobiet rośnie bardzo szybko” – dodała unijna komisarz.

Portal Spraw Zagranicznych

Całość na:http://www.psz.pl/tekst-38790/Komisarz-UE-ds-humanitarnych-wzywa-do-zwiekszenia-pomocy-Afryce

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *