Kościół katolicki w USA przeciwko agresji na Syrię

Katolicka Agencja Prasowa w Wiedniu donosi, że także w swoim kraju amerykański prezydent Barack Obama doczekał się ostrej krytyki swoich planów wojennych w Syrii, skierowanych przeciwko Basharowi al-Assadowi. Amerykańscy biskupi w ten weekend wystosowali list otwarty do sekretarza stanu Johna Kerry’ego odżegnując od możliwego konfliktu zbrojnego. Polityczne mediacje są, zdaniem Biskupa Richarda E. Patesa, jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu. Pates w amerykańskim episkopacie jest przewodniczącym „Komitetu ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju”.

Jakkolwiek amerykańscy biskupi krytykują „straszliwe ataki bronią chemiczną”, to jednocześnie nawołują do tego, aby zapobiec jakiejkolwiek „zbrojnej interwencji” USA. Tylko „spotkanie i dialog” daje nadzieje na rozwiązanie kwestii syryjskiej, ale w żadnym wypadku konflikt zbrojny.

Amerykański rząd powinien zatem skierować swoje wysiłki na to, by osiągnąć w Syrii zawieszenie broni i żeby „cała ludność otrzymała przyszłość, w której prawa człowieka i wolność religii będą respektowane. Droga do tego wiedzie wyłącznie przez poważne dyplomatyczne mediacje, politycznie neutralną pomoc humanitarną i budowę społeczeństwa, w której wszyscy obywatele – także chrześcijanie i inne mniejszości – będą w swoich prawach respektowani” – czytamy w oświadczeniu.

Katolicka Agencja Prasowa (Wiedeń, Austria).

News przygotowany dzięki pomocy Kamila Kisiela

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *