Kresowianie pod KUL-em przeciw banderyzmowi

Sześć lat temu po raz pierwszy stanęliśmy pod murami KUL-u, przed zamkniętymi dla Kresowian drzwiami uczelni, by pod kierunkiem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego zaprotestować przeciw pohańbieniu zaszczytnego tytułu doktora honoris causa przyznaniem go Wiktorowi Juszczence, prezydentowi Ukrainy, który jako pierwszy usankcjonował oficjalny, państwowy kult Bandery, Szuchewycza i innych bandytów z UPA.

Od tamtej pory spotykamy się co roku – by prosić władze KUL o anulowanie tamtej haniebnej, podjętej pod naciskiem politycznym decyzji. Pójdziemy też pod UMCS, który również przyznał Juszczence takie samo wyróżnienie, a obecnie otwiera swe podwoje przed banderowcem, antypolskim konsulem Ukrainy w Lublinie, Pawlukiem.

Zaprotestujemy przeciw obecności banderyzmu w przestrzeni publicznej już nie tylko Ukrainy, ale i Polski, przeciw ignorowaniu postulatów Kresowian, zamykaniu przez rządzących oczu na rosnące zagrożenie ukraińskim szowinizmem i rewanżyzmem, przeciw sekowaniu takich patriotycznych inicjatyw, jak budowa w Lublinie Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach. Chodźmy razem!

Zapraszamy 1. lipca o godz. 16:00 przed gmach KUL przy Al. Racławickich w Lublinie.

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza w sprawie wzniesienia Pomnika Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez Nacjonalistów Ukraińskich 

oraz Powiernictwo Kresowe

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *