Królewskie marzenia Karola Wielkiego

Zapraszamy do wysłuchania godzinnej audycji poświęconej Karolowi Wielkiemu. Audycja do odsłuchania jest dostępna pod poniższym linkiem: http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/524743,Krolewskie-marzenia-Karola-Wielkiego

Fragment zapowiedzi audycji ze strony internetowej Programu Drugiej Polskiego Radia:

Karol Wielki – „z łaski Bożej cesarz Rzymski, zawsze August, król Franków, Włoch, Longobardii, Burgundii, Alzacji, Akwitanii i Hiszpanii” – swój przydomek zawdzięczał nie tylko dokonaniom dyplomatycznym i militarnym jednoczącym Europę – ale i posturze. Przeprowadzone w 1861 roku pomiary szkieletu władcy wykazały, iż miał on 192 cm wzrostu.

Pod energicznymi rządami Karola Wielkiego podział świata na rzymski oraz barbarzyński został zastąpiony podziałem na chrześcijański – cywilizowany i pogański – barbarzyński.

W szczytowym okresie swoich rządów jego imperium liczyło ponad milion kilometrów kwadratowych, ale jak zaznacza prof. Wojciech Fałkowski, monarcha potrafił doskonale dobierać sobie współpracowników i zarządzać tak ogromnym i zrożnicowanym kulturowo obszarem. Przez dziesięciolecia prowadził wojny i nie wahał się stosować brutalnych metod. Jak podają niektóre źródła kazał jednorazowo zgładzić cztery i pół tysiąca Sasów.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *