Krzyż w Sejmie. Dwie wiadomości dla Palikota

Wczoraj, warszawski sąd orzekł, że wiszący w Sejmie krzyż nie narusza rozdziału Kościoła od państwa. Że domaganie się jego zdjęcia jest przejawem pewnej nadwrażliwości. Tak kończy się antychrześcijańska awantura rozpętana przez Winiarza z Biłgoraja.

Sam Palikot jednak nie składa broni. Zapowiada, że w tej sprawie odwoła się do Strasburga. Dobrze. Niech to robi, ale skoro tak, to mam dla niego dwie wiadomości. Jedną złą, a drugą dobrą. Jaka jest ta zła?

Otóż zła wiadomość dla Palikota jest taka, że – jeśli swój wniosek złoży – to z całą pewnością tę sprawę przegra. Więcej nawet – uzasadnienie swojej porażki ma już na piśmie! Co nim jest? Otóż jest nią książka, napisana przez włoskiego profesora Carlo Cardię, nosząca tytuł: „Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa Krzyża”. Wydana przez Spółdzielczy Instytut Naukowy w Sopocie i Polski Instytut Katolicki w Gdańsku, z nieocenioną pomocą senatora PiS Grzegorza Biereckiego opisuje słynną walkę o krzyż w Strasburgu. Szczegółowo analizuje aspekty prawne wniosku obywatelki włoskiej pochodzenia fińskiego, domagającej się swego czasu zdjęcia krzyża ze szkolnej ściany, do której to szkoły chodziło jej dziecko. Książka ta pokazuje, dlaczego – z racji prawnych – wniosek taki musi być odrzucony. Dziś – wraz z senatorem Bieleckim – przekazaliśmy pierwsze egzemplarze książki Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, arcybiskupowi Celestino Migliore i Ambasadorowi Włoskiemu w Polsce, panu Riccardo Gueriglia – inicjatorom jej wydania. To jest ta zła wiadomość dla Janusza Palikota.

Jaka jest wiadomość dobra? Że nie będzie musiał wydawać na adwokatów…

Jan Filip Libicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *