Kto mógłby zastąpić Mugabe?

            Od ponad 34 lat Republiką Zimbabwe rządzi Robert Gabriel Mugabe. Po uzyskaniu niepodległości przez ten afrykański kraj w 1980 r. Mugabe był najpierw premierem a od 1987 r. prezydentem. Obecnie ma on 90 lat a w zeszłym roku wygrał piąte z kolei wybory na najwyższy urząd państwowy (1990 r.; 1996 r.; 2002 r.; 2008 r.; 2013 r.). Od pewnego jednak czasu, w ramach wewnętrznych tarć w partii rządzącej o nazwie Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front ZANU-PF), trwa spór o ewentualnego następcę dla Roberta Mugabe. Z jednej strony silną pozycję do niedawna miała obecna pani wiceprezydent Joice Mujuru a z drugiej coraz silniejsza staje się pierwsza dama, Grace Mugabe.

            Jak donosi BBC, prezydent Mugabe podczas zjazdu ZANU-PF zadeklarował walkę z wszystkimi skorumpowanymi działaczami a nieobecność Mujuru skomentował tak, iż musi ona się czegoś bać. Jednocześnie miał zasugerować, że obecna pani wiceprezydent miała próbować go obalić i jest złodziejką, gdyż chciała ukraść stanowisko, które jej się nie należy. Przy okazji wyśmiał jej koncepcję polityczną, która miała rzekomo polegać na tym, że zmiana prezydenta spowoduje zmianę w polityce Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych – Reuters.

Według BBC, które powołuje się na wywiad z byłym rzecznikiem partii rządzącej, Rugare Gumbo, obecny prezydent ma traktować ZANU-PF jak swoją prywatną własność, która ma przejść w ręce jego żony. Należy pamiętać, że do niedawna to właśnie Mujuru była typowana na naturalną dziedziczkę wpływów i władzy po ewentualnej śmierci Mugabe. Jej polityczna pozycja w Zimbabwe, gdzie rola prezydenta i ZANU-PF jest kluczowa, radykalnie spadła gdy w tym roku uaktywniła się pierwsza dama. To właśnie Grace Mugabe jako pierwsza miała wysuwać oskarżenia o zorganizowanie spisku przeciwko jej mężowi przez panią wiceprezydent. Zjazd ZANU-PF, który obecnie ma miejsce jest związany z wyborem nowej przewodniczącej Ligii Kobiet partii rządzącej. Stanowisko to ma objąć właśnie Grace Mugabe i tym samym oficjalnie wejść na polityczną scenę Zimbabwe.

Na tym samym zjeździe potwierdzono, iż liderem partii pozostanie Robert Mugabe, który powiedział: Złodzieje nigdy nie odniosą sukces (…) Jej korupcja została ukazana. Słowa odnoszą się właśnie do Mujuru. Jednakże reakcja członków partii na zjeździe nie miała być jednoznaczna – miało ich być ponad 10 tysięcy. Część wyraziła zachwyt słowami Mugabe, lecz spora grupa miała milczeć. W kuluarach pojawiły się głosy, że obecna walka o schedę po Mugabe, który jeszcze żyje, może doprowadzić do rozpadu rządzącej partii a nawet upadku ZANU-PF. Rugare Gumbo wprost mówi o wewnętrznej czystce, która dotknęła dwóch bardzo znanych działaczy partyjnych, którzy wsławili się walką z czasów kryzysu rodezyjskiego 1965-1980: Joice Mujuru oraz Didimus Mutasa. Sam Gumbo miał paść ofiarą tejże czystki. W powszechnej opinii jest, że Mujuru stoi na czele frakcji w ramach ZANU-PF, która uważana jest za umiarkowaną i nastawioną na rozwijanie biznesu (liberalna).

Faktem jednak pozostaje, że pozycja Roberta Mugabe jest bardzo silna i należy spodziewać się, że w ciągu najbliższych tygodni wiele kluczowych stanowisk w państwie zostanie powierzonych najwierniejszym członkom rządzącej partii, którzy popierają prezydenta i pierwszą damę.

BBC zwraca uwagę na jeszcze jeden szczegół. Robert Mugabe przemawiał w dwóch językach. O ile po angielsku oskarżył Mujuru o próbę obalenia jego władzy poprzez przekupywanie delegatów o tyle w języku shona wprost zasugerował, że planowała zamach na jego życie.

Joice Mujuru zaprzeczyła wszystkim oskarżeniom i zatrudniła prawników, którzy mają oczyścić jej imię. Jednakże nieobecność Mujuru na zjeździe może skutkować usunięciem jej ze stanowiska wiceprezydenta kraju. Już pojawiają się sugestie, że może ją zastąpić Emmerson Mnangagwa, obecny minister sprawiedliwości, który od lat uważany był za politycznego rywala Mujuru.

Źródło: Zimbabwe’s Mugabe anger over Joyce Mujuru 'death plot’, 4 grudzień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-30334209, [dostęp dn. 06.12.2014]; C. Chinaka, Zimbabwe’s Mugabe accuses deputy of plot to oust him, 3 grudzień 2014, http://www.reuters.com/article/2014/12/03/us-zimbabwe-mugabe-idUSKCN0JH0GG20141203, [dostęp dn. 06.12.2014].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *