Kuba wprowadza plan reform gospodarczych

Zgromadzenie Narodowe Kuby zaaprobowało propozycje Partii Komunistycznej zmierzające do zmniejszenia dominującej roli państwa w gospodarce. Zmiany mają także znieść pewne restrykcje w życiu codziennym Kubańczyków.

Plan składający się z ponad 300 punktów został w pierwszej kolejności przyjęty przez Kongres Partii Komunistycznej. Odbył się w kwietniu br. po ponad 14-letniej przerwie. Reformy mają polegać m. in. na zwolnieniu blisko miliona osób zatrudnionych w administracji publicznej oraz ograniczeniu roli państwa w kluczowych sektorach gospodarki. Jeśli uda się go wprowadzić w życie, może oznaczać koniec społeczeństwa socjalistycznego stworzonego przez Fidela Castro.

Reformy będą wprowadzane w przeciągu najbliższych 5 lat. Zwolnienia obejmą ponad milion pracowników administracji. Ponadto państwo, które kontroluje ponad 90% całej gospodarki i jest głównym pracodawcą, zredukuje swoje zaangażowanie w takich działach, jak rolnictwo, sprzedaż detaliczna, transport i budownictwo. Docelowo ma to umożliwić powstawanie małych zakładów prywatnych na zasadzie kooperacji i leasingu.

Portal Spraw Zagranicznych

Całość na:http://www.psz.pl/tekst-38906/Kuba-wprowadza-plan-reform-gospodarczych

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Kuba wprowadza plan reform gospodarczych”

  1. Raul wygląda dziwnie w tym garniturze. Trochę nienaturalnie, a zmiany są dość ciekawe. Zaczynać od handlu detalicznego, to jest dość zrozumiałe, ale rolnictwo i budownictwo najczęściej bardzo długo pozostaje socjalistyczne wraz z pocztą, czy firmami zbrojeniowymi, szpitalami, oraz mediami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *