Lefebryści. Opóźniony „zapłon” polskiego Kościoła

Trwają rozmowy między Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X i Stolicą Apostolską. Rozmowy pełne nadziei. Sytuacja ma być rozstrzygnięta, jak mówią o tym źródła watykańskie, po Świętach Wielkanocnych, a konkretnie do 15 kwietnia:(tutaj).

W oczekiwaniu na ten moment jesteśmy świadkami wielu doniosłych aktów. Wybitny teolog i przyjaciel papieża, będący jakby nieoficjalnym wyrazicielem jego sądów, prałat Nicola Bux pisze poruszający list do przełożonego Lefebvrystów, biskupa Bernarda Fellaya. List ten zaczyna od słów: „Chrześcijańskie braterstwo jest silniejsze niż więzy krwi, ponieważ dzięki Boskiej Eucharystii, daje nam przedsmak nieba”. Cały tekst lista prałata Bux’a można odnaleźć tutaj. Jest on pełen wezwań do zaufania papieżowi. Do podjęcia stosownych decyzji. Do pracy w Kościele. Na rzecz Kościoła i dla Kościoła. Jakby w odpowiedzi na to, nie bez pewnych wahań, Dom Generalny Bractwa Świętego Piusa X – a więc kwatera główna biskupa Fellay’a – wyzywa wszystkich związanych z Bractwem wiernych do modlitwy o łaskę rozpoznania woli Bożej (tutaj). To wszystko akty niezwykłej wagi. Akty fundamentalne dla życia Kościoła Powszechnego. Dla pontyfikatu Benedykta XVI. Jak w tej sytuacji zachowuje się polski Kościół?

Oto wczoraj w poznańskiej świątyni Wszystkich Świętych, pewien zaangażowany świecki działacz wręczył mi tekst tutejszych ogłoszeń parafialnych z niedzieli 22 stycznia. Prawdopodobnie wiedział o moim zaangażowaniu na rzecz Mszy rzymskiej. W ogłoszeniach tych znajdujemy komunikat Poznańskiej Kurii podpisany przez jej kanclerza prałata Ireneusza Dosza. Komunikat ten informuje, że położona na terenie tej parafii kaplica Bractwa należy do wspólnoty schizmatyckiej, a uczestniczenie w odprawianych tam nabożeństwach jest niegodziwe. Stosowny link można znaleźć tutaj

Aż żałość ogarnia człowieka po tej lekturze. Żałość, gdy odnajduje kolejny dowód na to, jak polscy biskupi reagują na wydarzenia w Kościele Powszechnym. Reagują jak przysłowiowe dzieci w mgle. Dokładnie odwrotnie niż zasadnicze linie obecnego pontyfikatu. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia kilka lat temu. W parę miesięcy po starcie Benedykta XVI polscy biskupi uroczyści zezwolili na przyjmowanie komunii świętej na rękę. W kilka miesięcy później papież zapoczątkował zwyczaj udzielania tejże komunii świętej na klęcząco. Teraz analogiczna sytuacja występuje w przypadku Bractwa Świętego Piusa X. Zresztą nie tylko w tym przypadku. Bo oto, gdy ksiądz Isakowicz-Zaleski, owszem – w charakterystyczny dla siebie zapalczywy sposób, ale otwarcie mówi o obyczajowych problemach polskiego Kościoła – spadają na niego gromy. Gromy te spadają w momencie, gdy akurat w tej sprawie znany kapłan czyni dokładnie to co obecny papież. W tym czasie Episkopat Polski przyjmuje dokument o pedofilii w obecności arcybiskupa Juliusza Paetza. Wnioski z całej tej sytuacji nasuwają się dwa:

Pierwszy taki, że Polski Episkopat ma wyjątkowo „opóźniony zapłon”. Opóźniony tak bardzo, że jest to momentami wręcz krępujące.

I wniosek drugi. Że Nuncjusza Apostolskiego czeka w Polsce naprawdę ciężka praca. Po prostu nie ma wyboru. Musi mocniej przyłożyć rękę do pługa. I absolutnie, ewangelicznym wzorem, nie oglądać się wstecz. 

Jan Filip Libicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Lefebryści. Opóźniony „zapłon” polskiego Kościoła”

  1. nie pisze pan o polityce, po, pis i od razu lepiej wychodzi. przynajmniej nie wprost o polityce. zgodziłbym się z tym co pan napisał powyżej, za jednym wyjątkiem: jako spokrewniony z paetzem muszę sprostować, że z klerykofilia to nie pedofilia. z pedofilią to arcybiskup nie miał nic wspólnego. z tego co powszechnie wiadomo. aha, mam nadzieję, że ten tekst nie jest przygotowywaniem gruntu pod pacyfikację episkopatu w związku z planowanym skokiem na kościelną kasę…

  2. Dobry tekst, choć trochę za łagodny. Absolutnie nie wydaje mi się, żeby KEPscy mieli opóźniony zapłon, a raczej pewne rzeczy robią świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *