Lewicki: „A więc wojna czy kapitulacja?”Nieprzypadkowo zastosowałem w tytule przekształconą znana frazę z września ’39 roku. Ona wtedy brzmiała: „A wiec wojna!”.  Obecną próbę sił między Polską a rządem Izraela  wielu nazywa „wojną żydowską”. Dziś wygląda na to, że ta „wojna” nie skończy się dobrze dla Polski. Ustalmy fakty i dotychczasowy przebieg tej wojny hybrydowej.

26 stycznia
Sejm przyjął pakiet zmian w ustawie o IPN.
27 stycznia
Ambasador Izraela na obchodach w Auschwitz ostro zaatakowała i oświadczyła, że „ustawa o IPN jest nie do przyjęcia”
28 stycznia
Lider opozycji w Knesecie Jair Lapid stwierdził, że „to były polskie obozy śmierci i nic tego nie zmieni”. Potem premier Izraela, Benjamin  Netanjahu, określił ustawę jako „negowanie holocaustu” i zażądał spotkania swojego ambasadora z polskim premierem. Przedstawiciel Ambasady RP w Tel Awiwie został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polski premier ostro zareagował, a rzecznik rządu zapewnił, że nie będzie żadnej zmiany w ustawie zaś premier nie spotka się z izraelską ambasador.
31 stycznia przed północą
Interwencja ze strony Departamentu Stanu USA, który w ostrym tonie ostrzega, że przyjęcie ustawy naruszy stosunki Polski z USA i Izraelem i zagrozi „strategicznym interesom Polski”.
1 luty po północy
Kilka godzin po amerykańskiej interwencji Senat przyjął ustawę o IPN bez poprawek
6 luty
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o IPN i kieruje ją w trybie następczym do TK
17 luty
Monachium  – polski premier odpowiadając na pytania Ronena Bergmana z izraelskiego dziennika „Jedijot Achronot” użył frazy że byli „polscy sprawcy. Tak jak byli żydowscy sprawcy”. To spowodowało kolejną eskalację konfliktu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu w specjalnym oświadczeniu skrytykował Morawieckiego za „niezrozumienie historii i brak wrażliwości”. Zażądał również pilnej rozmowy. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder nazwał wypowiedź Morawieckiego „absurdalną i niesumienną”
18 luty
Premier Morawiecki rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu, który miał oświadczyć:  – Nie zaakceptujemy tego, co zostało powiedziane
21 luty
Fundacja Rudermana z USA umieszcza na YouTube filmik, który ma tytuł „I will go to jail” i pada tam  hasło „Polish Holocoust” oraz wzywa USA, w imieniu „6 milionów Żydów”, do zerwania stosunków z Polską. Jednocześnie w Izraelu rozpoczyna się kampania billboardowa na ten temat. Absurdalność oskarżeń powoduje, że wiele  ośrodków żydowskich dystansuje się od tej akcji. Pod tą presją fundacja wycofuje filmik tego samego dnia.
Jair Lapid stojący na czele opozycji w Knesecie: „Polacy zabili 200 tys. Żydów bez udziału Niemców”[i]
23 lutego
Minister spraw zagranicznych Czaputowicz oświadcza: „Nie ma zagrożenia, że Polska będzie ścigać w oparciu o tę ustawę; to nie wchodzi w grę. Ale takie zapewnienie trzeba dać, bo strona izraelska oczekuje tego.”[ii] Czyli faktycznie stwierdza, że ustawa nie będzie działać.
24 lutego
Znanae media izraelskie: Haaretz, The Jerusalem Post, The Times of Israel, oświadczają, że rząd polski się ugiął i zamroził ustawę oraz przyśle do Izraela zespół na negocjacje.[iii] [iv][v]
Na te oświadczenia mediów izraelskich, które wyglądały na potwierdzenie, że Polska faktycznie się wycofuje zareagowali pisowscy politycy, którzy usiłowali jakoś wizerunkowo ratować sytuację.

25 lutego pierwsza w nocy
Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat, że zamrożenia ustawy nie będzie,[vi]  choć wcześniej politycy mówili coś innego. I tak marszałek Senatu Karczewski przyznał, że ta ustawa do ogłoszenia wyroku TK „nie będzie działać”[vii]

27 luty
Izraelski dziennik Haaretz zakomunikował, że polska delegacja przybędzie w środę do Izraela by rozwiązać obecny kryzys[viii]

Czyli wychodzi na to, że izraelskie komunikaty z soboty były z grubsza zgodne z prawdą. Polska delegacja udaje się do Izraela by „rozwiązać” kryzys. Jak to rozumieć w języku wojny? To jest słuszne podejście bo polityka i wojna to sprawy powiązane a często tożsame, że wspomnę Clausewitza. Natomiast obecnie, w dobie wojen hybrydowych, stają się one wręcz identyczne.
W tym paradygmacie wojny należy taki wyjazd rozumieć jako prośbę o zawieszenie broni. Bo jakże inaczej zinterpretować fakt, że polska delegacja ma się udać do Izraela na rozmowy? Już sam fakt udania się na terytorium przeciwnika należy uważać za symboliczne poddanie się jego woli. To może być wstęp do kapitulacji i przyjęcia dyktatu, który najpewniej będzie oznaczał przyjęcie izraelskich żądań w kwestii rzeczonej ustawy ale i innych spraw jakie strona izraelska wprowadzi do agendy, w tym także żądań  majątkowych i to zarówno co do wartości jak i ich zakresu.
Tygodnik Sieci podaje: „Podczas Forum Polsko-Brytyjskiego w Londynie głos zabrał sir Eric Pickles, specjalny przedstawiciel rządu brytyjskiego do spraw Holocaustu. Powiedział jasno, że są dwa problemy: pierwszy to ustawa o IPN, a drugi to restytucja mienia żydowskiego.[ix]
W tymże Forum, które miało miejsce 21 lutego, brał udział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, zatem mamy sprawę postawioną jasno i strona polska wie o co chodzi.
Ze strony izraelskiej mamy też bardzo emocjonalne i obraźliwe wypowiedzi. Na przykład Avi Dichter, członek Knesetu, były szef tajnych służb Szin Bet, powiedział: “Polskie prawo to przestępstwo I my nie pozwolimy by to się zdarzyło. Zrobimy wszystko by wyeliminować to przestępstwo. To nasz obowiązek”.[x] I my do takich „partnerów” jedziemy na rozmowy.
I co tu jeszcze można dodać? Jasno widać,  że strona izraelska, szerzej żydowska, chce Polskę upokorzyć i zmusić do kapitulacji, zaś my zgadzając się na wysłanie delegacji do Izraela i podjęcie rozmów ustawiamy się w zgodzie z izraelskim scenariuszem, w charakterze proszącego o zawieszenie broni. Jest to pozycja niezwykle dla Polski poniżająca i cała odpowiedzialność za to spada, według mnie, na obecne władze, rząd i ich polityczne zaplecze, czyli partię PiS wraz z jej Prezesem na czele.
Czy coś się da jeszcze uratować? Przy takim podejściu jak teraz na pewno nie.

Stanisław Lewicki

[i] http://www.rp.pl/Konflikt-Polska-Izrael/180229800-Jair-Lapid-Polacy-zabili-200-tys-Zydow-bez-udzialu-Niemcow.html

[ii] https://wpolityce.pl/polityka/383062-co-z-ustawa-o-ipn-przed-orzeczeniem-tk-szef-msz-wyjasnia-nie-ma-zagrozenia-ze-polska-bedzie-scigac-w-oparciu-o-te-ustawe-to-nie-wchodzi-w-gre

[iii] https://www.timesofisrael.com/tv-report-poland-freezes-holocaust-law-is-sending-team-to-israel-to-reword-it/

[iv] http://www.jpost.com/Israel-News/Poland-caves-to-Israeli-pressure-freezes-controversial-Holocaust-law-543527

[v] https://www.haaretz.com/israel-news/poland-freezes-enforcing-new-holocaust-law-at-israel-s-request-1.5846469

[vi] http://www.rp.pl/Konflikt-Polska-Izrael/180229574-Ministerstwo-Sprawiedliwosci-o-zamrozeniu-ustawy-o-IPN.html

[vii] http://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/180229988-Karczewski-Ustawa-o-IPN-nie-bedzie-dzialac.html

[viii] https://www.haaretz.com/israel-news/polish-delegation-heads-to-israel-in-bid-to-resolve-crisis-on-holocaus-1.5863038

[ix] Tygodnik „Sieci” nr 9/2018 str. 8

[x] https://www.haaretz.com/israel-news/polish-delegation-heads-to-israel-in-bid-to-resolve-crisis-on-holocaus-1.5863038

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 4.5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *