Lewicki: Jakich informacji dostarcza polska edycja sprigerowskiego „Newsweeka” i dla kogo one mogą być przydatne?

 

 

Hitem wydania numeru  24  tygodnika „Newsweek” jest tekst o funkcjonowaniu centrali PiS na Nowogrodzkiej w Warszawie – „Pod kloszem partii”. Pokazuje on jakim to nienowoczesnym i wprost niesamodzielnym człowiekiem jest Prezes PiS Jarosław Kaczyński.  Jak to w prostych dość czynnościach dnia codziennego wyręczają go zaufani współpracownicy i tak dalej. Wszystko to już znamy i na łamach prasy, także tej springerowskiej, w Polsce pisano o tym wielokrotnie. Jednak ten tekst różni się zdecydowanie od wszystkich innych, albowiem jest tam także opisany system ochrony Prezesa Kaczyńskiego i dostępu do jego osoby.

Czytamy tam: „Szef przyjeżdża ostatni. Koło wpół do jedenastej na odrapany dziedziniec wtaczają się dwie skody z przyciemnianymi szybami. W jednej prowadzonej przed któregoś z Jacków [Cieślikowskiego lub Rudzińskiego] , na przednim fotelu jedzie Jarosław Kaczyński. W drugiej – obstawa opłacona przez partię. Auta zatrzymują się przy niewidocznym z ulicy tylnym wejściu. Ochroniarz otwiera drzwi, prezes bierze teczkę z dokumentami i biało-niebieską klatką schodową kieruje się do gabinetu na piętrze. (…) Do gabinetu Kaczyński dostaje się tylnymi drzwiami (…) Od strony ulicy Nowogrodzkiej od świata oddziałają go cztery śluzy – portier na parterze, wideofon na piętrze, ochroniarz za drzwiami i pani Basia w sekretariacie. W klatce od podwórza jest drugi wideofon i krata zamykana na kłódkę, a w pokoju koło księgowości dwóch kolejnych ochroniarzy (…) Wieczór. Po siedemnastej Nowogrodzka pustoszeje. (…) Kaczyński zostaje sam z Radosławem Foglem i ochroniarzami. Gości podejmuje osobiście.”

Według mnie już ten sam opis zawiera wiele bardzo istotnych informacji, które mogą  decydować o bezpieczeństwie Kaczyńskiego. Ale to jeszcze nie koniec i pewnie te fragmenty w tekście nie zwróciłyby mojej uwagi gdyby nie coś naprawdę szokującego. Na stronie piętnastej są zamieszczone plany rozkładu pomieszczeń na obydwu piętrach zajmowanych przez PiS na Nowogrodzkiej z opisem ich przeznaczenia. Widać na nich usytuowanie gabinetu Kaczyńskiego a także to gdzie znajdują się pokoje ochroniarzy.

Jeśli to nie jest ujawnienie danych, które mogą naruszyć bezpieczeństwo kierownictwa rządzącej  partii, to co nim jest? Myślę, że służby specjalne wielu państw bardzo się ucieszyły z tej publikacji bo zaoszczędziły sobie wiele pracy. Ale nie tylko obce służby specjalne zwrócą uwagę na tę publikację.

Mamy w Polsce doświadczenie ataku terrorystycznego, motywowanego polityczną nienawiścią, jakiego dokonał na biuro poselskie PiS niejaki Cyba i dlatego należy do takich zagrożeń podchodzić bardzo poważnie. Pamiętajmy, że w tym ataku  Cyba zabił jednego człowieka a drugiego bardzo poważnie zranił. Czy nie szykuje się jakiś Cyba 2.0, któremu ten plan pomieszczeń i informacje także mogą się przydać?

Na podstawie opublikowanych przez Newsweek planów pomieszczeń siedziby PiS można z pewną dokładnością oznaczyć za którym oknem, patrząc z poza budynku, siedzi Prezes Kaczyński.

A teraz przypomnę pewną informację sprzed półtora roku.  Na przejściu granicznym Krakowiec-Korczowa podczas kontroli autobusu pasażerskiego relacji Kijów-Wrocław  pogranicznicy znaleźli w bagażniku 21 wyrzutni granatników RPG-26. Tylko jeden autobus i 21 granatników; to uświadamia jakie masy nielegalnej broni z Ukrainy są przemycane do Polski gdzie część  zapewne trafia na czarny rynek. Wskazuje to, że zapewne nie stanowi wielkiego problemu wejście w posiadanie  takiego granatnika i to za niewysoką cenę.

Co się stanie z pomieszczeniem które zostanie trafione pociskiem z takiej broni? Każdy kto zna się cokolwiek na tych sprawach odpowie, że z pomieszczenia nic nie zostanie, tak samo jak i z przebywających tam ludzi. Czy coś więcej jeszcze trzeba tłumaczyć?

Gdyby jakaś gazeta ujawniła tak istotne dla bezpieczeństwa informacje dotyczące kierownictwa jakiejś korporacji lub centralnego urzędu państwowego, to zapewne kłopotów by jej nie zabrakło.

Co będzie w tym przypadku?

Stanisław Lewicki

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 3.7]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *