Lewicki: Marsz Niepodległości umarł

No i po Marszu Niepodległości. Został przejęty przez państwo, a bardziej chyba jeszcze przez rządzącą partię. Nastąpiła, można by z humorem podsumować, nacjonalizacja marszu nacjonalistów.

Patrząc na to co działo się ostatnimi laty na tym marszu coraz bardziej wyglądało na to, że jakieś rozwiązanie tego rodzaju musi nastąpić. Wynikało to z tego, ze organizatorzy, owo stowarzyszenie, coraz gorzej radzili sobie z panowaniem nad przebiegiem marszu i jego uczestnikami. A niestety zaczęły się tam pojawiać dziwne grupy, nie kryjące swoich nazistowskich sympatii i afiliacji. Nawet jacyś neobanderowcy z Ukrainy, mający maszerować w „czarnym bloku” z innymi nazistami.

Organizatorzy ogłosili, że ich „wypraszają”. Ale przecież nie chodzi tu o ich intencje, ale o to, czy rzeczywiście byliby w stanie nie dopuścić nazistowskich grup do podłączenia się do marszu. Praktyka poprzednich marszów pokazała, ze nie byli w stanie tego zapewnić. A efekt był taki, że relacje z przemarszu owego „czarnego bloku” pojawiły się w serwisach informacyjnych na całym świecie z komentarzami, że oto 100 tyś. nazistów paraduje w Warszawie. Nie można też mieć iluzji co do tego, że właśnie o taki przekaz chodziło wielu ośrodkom i służbom państw wrogich Polsce. I one nie tylko się przyglądały sytuacji, ale także uruchomiły swoje zasoby by właśnie tak to wyglądało. I to zasoby zdecydowanie większe niż owe 20 tys., wydane ponoć na urządzenie obchodów imienin Hitlera w Polsce.

Na dodatek ta czarna, dorobiona, legenda zaczęła funkcjonować i powodować ściąganie na marsz coraz większej ilości wszelkich ekstremistów. Nie miejmy iluzji, Ruch Narodowy jest za słaby organizacyjnie by poradzić sobie z tak wielką imprezą i dobrze, że sam to uznał i zgodził się na ów państwowy „patronat” nad marszem. Natomiast jeśli uczestnicy, na przykład ONR, będą, mimo wszystko, chcieli na takim państwowym już marszu, prezentować swoje, niepoprawne politycznie hasła, to skończyć się to może delegalizacją tych organizacji. A może to i dobre rozwiązanie by było, bo formuła ONR, jakoś się nie sprawdza, i lepiej by było wrócić do początków ruchu narodowego, na przykład, do Ligi Narodowej, gdzie nie było eksponowania elementów rasistowskich i totalitarnych.

Stanisław Lewicki

za: FB

Click to rate this post!
[Total: 24 Average: 3.5]
Facebook

1 thoughts on “Lewicki: Marsz Niepodległości umarł”

  1. Sanacja(PiS) i lewactwo (PO, Nowoczesna i marksiści) nienawidzą narodiwców i nacjonalistów mylonych (celowo?) z szowinizmen będą robić wszystko by to środowisko zohydzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *